• کد خبر: 91549
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 - 18:39
  اظهارات میراث فرهنگی یزد در مورد امن بودن جای کتیبه‌های سنگی بقعه تاریخی سلطان محمود بندرآباد و سرقت کتیبه‌های جعلی و جایگزین در این بقعه از سوی سارقان میراث فرهنگی کاملاً صحت دارد.

  به گزارش اشکذرخبر،چند روز گذشته سارقان به جان بقعه تاریخی سلطان محمود بندرآباد در اشکذر افتادند و کتیبه‌هایی را از بدنه این بقعه جدا و سرقت کردند اما میراث فرهنگی مدعی شد که نه تنها این سرقت ناکام بوده بلکه کتیبه‌ها همگی ساختگی بودند اما اظهارات میراث فرهنگی در این باره با تردید و شبهاتی از سوی برخی از مردم روبرو شد لذا به گنجینه سنگ میراث فرهنگی استان رفتیم تا از سلامت کتیبه‌های اصلی مطمئن شویم.

  «الهه خاکباز الوندیان» مسئول موزه‌های استان یزد نیز در حاشیه این بازدید در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این که در دهه ۸۰، حجم قابل توجهی از اقدامات علیه میراث فرهنگی از سوی سارقان کتیبه‌های سنگی اتفاق افتاد، اظهار کرد: در این اقدامات، کتیبه‌های ابنیه تاریخی دستخوش تخریب یا خروج از کشور برای فروش شده بود به همین علت اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در اواخر سال ۹۰، تصیم به جدا کردن کتیبه‌های سنگی تمام انبیه تاریخی گرفت.

  وی اضافه کرد: تمام سنگ‌های تاریخی شامل سنگ قبرها، سنگ فرمان‌ها و انواع دیگر سنگ‌ها براساس اولویت قرارگیری در معرض خطر از بناها جدا و کپی‌های برابر اصل مولاژ جایگرین این سنگ‌ها ساخته و نصب شدند و مقرر شد تا اصل این کتیبه‌ها وسنگ‌ها نیز در گنجینه سنگ‌های میراث فرهنگی با شرایط استاندارد نگهداری شود.

  الوندیان به کتیبه‌ها و سنگ‌های بقعه سلطان محمود بندر آباد اشاره کرد و گفت: این بنای تاریخی که اخیراً مورد تهاجم سارقان قرار گرفته بود، به همت جایگزینی مولاژهای برابر اصل از خطر سرقت نجات پیدا کرد.

  منبع:ایسنا یزد

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/VLNwn

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *