اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

ثبت یک آب انبار جدید برای شهرستان اشکذر در فهرست آثار ملی کشور

شناسه خبر : 91200 | تاریخ انتشار : : 15 اردیبهشت 1399 - 0:05 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی ادراه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر ، محمود ادیبان ، مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر اظهار داشت: آب انبار فاطمه صغری در روستای فیروزآباد به شماره ۳۲۸۱۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید . رئیس میراث فرهنگی شهرستان اشکذر تصریح کرد: […]

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی ادراه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر ، محمود ادیبان ، مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر اظهار داشت: آب انبار فاطمه صغری در روستای فیروزآباد به شماره ۳۲۸۱۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .

رئیس میراث فرهنگی شهرستان اشکذر تصریح کرد: این آب انبار شیر توسط قنات فیروزآباد پر می شده که بعد ازخشک شدن آب قنات تا مدتی  با آب چاه پر شده و در حال حاضر خالی از آب است.

این آب انبار دارای یک ورودی در ضلع غربی، پله هایی در طول دالان شیبدار تا  پاشیر و  مخزن آب انبار  که با سقف گنبدی و دو بادگیر که با چهار دهنه ، از چهار جهت  باعث خنک نگه داشتن آب می شده  است .

ادیبان افزود: این آب انبار درون محله فیروزآباد در ابتدای بافت تاریخی روستا قرار گرفته و در جوار آثار تاریخی مسجد جامع فیروزآباد، حمام تاریخی ، حسینیه قدیمی، از مصالح خشت و گل، ساروج  و آجر در عمق پانزده متری زمین  بنا شده که بدنه دیوارها وراه پله ها آجری و پوشش سقف خشتی  مخزن آجر فرش است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/gYo09

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124