اشکذر خبر

ثبت چهارمین حمام تاریخی شهرستان اشکذر در فهرست آثار ملی

شناسه خبر : 81497 | تاریخ انتشار : : ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰ | ارسال توسط :

حمام تاریخی فیروزآباد در شهرستان اشکذر به شماره 32203 متعلق به دوره صفوی به عنوان چهارمین حمام تاریخیی این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شد .

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان ، مسئول این اداره تصریح کرد: پس از ثبت شدن حمام های تاریخی اشکذر، شمسی و خضرآباد، حمام تاریخی فیروزآباد به شماره  32203 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

ادیبان در خصوص ثبت حمام تاریخی فیروزآباد با اشاره به این که این بنا در بافت تاریخی این روستا و در جوار مسجد جامع فیروزآباد در عمق سه متری زمین بنا شده که متعلق به دوران صفویه است، افزود: این بنا شامل دو قسمت، حمام  بزرگ و حمام کوچک است  که هر دو دارای فضاهای بینه، سر بینه، میاندر  و ورودی مستقل اند.

وی اضافه کرد: ورودی حمام بزرگ با سردر و فضای ورودی در ضلع جنوبی و ورودی حمام کوچک در ضلع غربی است که هر دو به صورت تمام وقت و جداگانه برای استفاده اهالی محل فعال بودند.

ادیبان اظهار کرد: در ساخت این بنا ، از آجر ، خشت وگل استفاده شده که سقف ها به صورت فیل پوش اجرا شده و پشت بام  حمام کاهگلی و بدنه فضاهای داخلی بنا در سالیان گذشته کاشیکاریی شده بود و الحاقاتی نیز در این بنا صورت گرفته بود که با همکاری میراث فرهنگی و شورای محل جمع آوری شدو از نخاله ها پاکسازی شد.

وی در ادامه  یادآور شد این حمام در بیست سال گذشته فعال بوده و از ابتدا برای  گرم کردن  آب حمام  با سوزاندن هیزم و روغن سوخته در تون حمام و گرم شدن آب خزینه  و پس از آن با خشک شدن آب قنات فیروزآباد ولوله کشی آب شرب با نفت سیاه و گازوئیل  ،آب را گرم کرده و استحمام می کردند.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر همچنین بیان کرد: هزینه استحمام هر خانواده در ابتدا، بسته به تعداد نفرات هر خانوار ، ماهیانه به داددن سهمیه گندم، به حمامی پرداخت شده ودر طول ماه از حمام استفاده می کردند که در دوره های بعد هزینه استحمام با  پرداخت وجه نقد بوده است.

گفتنی است با توجه به همجواری این حمام با آثار تاریخی مسجد جامع، حسینیه،  آب انبار و خانه های تاریخی در بافت تاریخی فیروزآباد، قابلیت راه اندازی مجموعه فرهنگی، تاریخی و گردشگری در این محدوده وجود دارد.

 

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/X38cn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *