• کد خبر: 81335
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 - 14:56
  + تصاویر
  آب انبار ملا ابراهیم فیروزآباد در شهرستان اشکذر در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان مسئول این اداره اظهار داشت: آب انبار ملا ابراهیم در روستای فیروزآباد متعلق به دوره پهلوی اول به شماره 32204  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  وی تصریح کرد: این آب انبار به آب انبار دو شیر معروف است که در کشتخوان این روستا، در کنار جاده ترانزیتیی یزد میبد واقع شده و دارای دو شیر بوده که شیر سمت راست برای استفاده مسلمانان و شیر سمت چپ برای زردتشیان بوده و توسط قنات فیروزآباد پر می شده که بعد ازخشک شدن آب قنات تا مدتی هم با آب چاه پر می شده و در حال حاضر خالی از آب است.

  ادیبان افزود: از مشخصات بنا می توان  به ورودی بنا درسمت شرق، دو بادگیر با چهار دهنه که از چهار جهت  باعث خنک نگه داشتن آب می شده، مخزن و تعداد پانزده راه پله ها که تا پایاب ادامه دارد، اشاره کرد.

  مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر اضافه کرد: مخزن آب انبار در عمق  شش متری از سطح زمین قرار گرفته است و بدنه آن با ساروج کار شده و از مصالح بکار رفته در بنا خشت وگل، ساروج  و آجر است که بدنه دیوارها وراه پله ها آجری و پوشش سقف گنبدی مخزن و ورودی آجر فرش می باشد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Z40gS

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *