اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

تنوره آسیاب آبی اشکذر مرمت و بازسازی می شود

شناسه خبر : 66453 | تاریخ انتشار : : 07 شهریور 1396 - 11:21 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر اظهار داشت: طی انعقاد تفاهم نامه مشارکتی مابین میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان اشکذر و شهرداری اشکذر عملیات مرمتی قسمت تنوره آسیاب آبی اشکذر آغاز […]

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر اظهار داشت: طی انعقاد تفاهم نامه مشارکتی مابین میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان اشکذر و شهرداری اشکذر عملیات مرمتی قسمت تنوره آسیاب آبی اشکذر آغاز شد.

ادیبان در ادامه گفت: با تخصیص اعتبار 100 میلیون ريال و خرید مصالح ازسوی میراث فرهنگی شهرستان اشکذر و مساعدت همین مبلغ از سوی شهرداری اشکذر عملیات اجرایی مرمت آسیاب آبی از ابتدای مرداد ماه 96 شامل بازسازی حصار ضلع غربی، تخلیه نخاله ها از داخل تنوره، مرمت راه پله ها، کاهگل بدنه ها شروع شد.
 

وی افزود: این آسیاب آبی ،بزرگترین آسیاب آبی کشور محسوب می شود که تنها آسیاب منطقه میبد تا اشکذر بوده و از 50 سال پیش، به علت خشک شدن آّب  قنات  همت آباد بلا استفاده شده و با گذشت زمان و هجوم ریگهای روان پر از خاک شده بود که به همت اهالی و میراث فرهنگی در سال 1370  از خاک تخلیه و عملیات بازسازی آسیاب شروع شد و در حال حاضر فعال است.

گفتنی است، این آسیاب به شماره 2086متعلق به قرن 8 ه. ق در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و یکی از آثار پر بازدید گردشگران داخلی وخارجی در طول ایام سال است.

   

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Jr1oQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124