اشکذر خبر

امام جمعه اشکذر:

تفرقه افکنی دشمنان چه ایرانی و چه خارجی نمیتواند مردم را از برگزاری مراسم پیاده‌ روی اربعین حسینی باز دارد

شناسه خبر : 110591 | تاریخ انتشار : : ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰:۲۸ | ارسال توسط :

امام جمعه اشکذر: هرگونه‌ تفرقه افکنی دشمنان چه ایرانی و چه خارجی نمیتواند مردم را از برگزاری مراسم پیاده‌ روی اربعین حسینی باز دارد و با جان و دل جلوی هرگونه تفرقه افکنی را خواهند گرفت.

به گزارش اشکذر خبر؛ حجه الاسلام محمد رضا طالبیان امام جمعه اشکذر در خطبه های نماز جمعه اشکذر با طرح این سوال که ثواب زیارت اربعین حسینی علیه السلام چیست و زائران قبر امام حسین علیه‌السلام در حالی که سختی هایی را متحمل میشوند در اخر چه ثوابی بدست می آوردند؟ گفت: ایام متعلق به سید الشهدا علیه السلام میباشد و فردا اربعین حسینی خواهد بود لذا امام جمعه محترم اشکذر دو خطبه‌ نمازجمعه امروز را به اربعین حسینی اختصاص دادند

طالبیان گفت: محدثین بزرگ شیعه و راویان احادیث فرمایشات گهربار زیادی را از ائمه اطهار علیهم السلام در رابطه با زیارت امام حسین علیه السلام جمع آوری کرده و آنها را در چندین فصل تدوین نموده اند.

وی در همین رابطه اظهار داشت: دسته اول روایات آنهایی است که اصولا زیارت پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین علیهم السلام رفتن را به نوعی ادای عهد و پیمانی می‌دانند که بین شیعیان و ائمه معصومین علیهم‌السلام وجود دارد. مستحضرید که از روایات متعدد و آیات قرآن کریم استفاده می‌شود که یک حقوق متقابلی بین شیعه و امامان آنها وجود دارد و یکی از آن حقوقی که بر گردن شیعیان است که از طریق زیارت قبور مطهر ائمه معصومین علیهم السلام با آنها ارتباط برقرار کنند.

طالبیان افزود: امام رضا علیه السلام در رابطه با زیارت اهل بیت (ع) می‌فرمایند؛هر امامى به گردن دوستان و شیعیان خود عهدى دارد که وفاى کامل به این عهد و بجاى آوردن نیکوى آن  با زیارت قبور آنان است پس کسانى که با رغبت و علاقه و اشتیاق به زیارت ایشان و باور داشتن آنچه آنان ترغیب کرده اند زیارتشان کنند امامانِ آنها در روز قیامت شفیع آنها باشند.

امام جمعه اشکذر ادامه داد: در دسته دوم و در بعضی روایات آنچه که قابل توجه است و به ما توصیه شده است که قبور امامان معصوم را از نزدیک زیارت کنیم اما نسبت به زیارت قبر امام حسین علیه السلام یک‌ توجه ویژه شده است و ثواب خاصی برای به زیارت رفتن ایشان بوجود آمده است که در همین رابطه امام صادق علیه السلام فرمودند؛ زیارت قبر امام حسین علیه السلام از برترین اعمال است؛ همچنین امام صادق علیه السلام در جای دیگری در رابطه با ادا کردن حق امام حسین (ع) فرمودند؛ اگر یکى از شما تمـام عمرش را احرام حج بندد امّا امام حسین علیه السلام را زیـارت نکند، هرآینه حقّى ازحقوق رسول خدا صلی الله علیه و آله راترک کرده است چرا که حق حسین علیه السلام فریضـه اى است الهى و بر هر مسلمانى واجب و لازم است.

طالبیان در ادامه خطبه های نماز جمعه گفت: دسته سوم به آثار و برکات زیارت قبر امام حسین علیه السلام اشاره شده است و از آنها استفاده می‌شود که اگر کسی زائر قبر اباعبدالله الحسین بود باعث پاک شدن گناهان و طولانی شدت عمر او خواهد شد و رزق و روزی را بر او زیاد خواهد شد. امام صادق علیه السلام فرمودند؛ هر کس به واسطه امام حسین علیه السلام به خداوند متعال تقرب جوید خداوند غصه های او را برطرف و او را مورد آمرزش خود قرار می‌دهد.

خطیب جمعه اشکذر ادامه داد: دسته چهارم در آن ثواب زیارت قبر اباعبدالله الحسین علیه السلام را برابر با چندین حج و عمره مقبول دانسته اند و در روایت های متعدد این بخش زائر امام حسین علیه السلام را مانند کسی دانسته اند که خداوند را در عرش زیارت میکند. امام صادق علیه السلام فرمودند؛ هر کس از روی شوق و میل و رغبت به زیارت امام حسین علیه السلام برود فردای قیامت از غصه ها د رنجهای در امان خواهد ماند.

طالبیان همچنین گفت: دسته پنجم در آن در رابطه با زائر امام حسین علیه السلام است که با رفتن به زیارتش تمام گناهانش بخشیده می‌شود مانند لباسی که با آب شسته و پاکیزه می‌شود
ثواب کسی که با اینکه سفری با ترس دارد و در راه با دلهره و اضطراب به قصد زیارت قبر امام حسین علیه السلام می‌رود و گرفتاری ها و مشکلات را تحمل کرد بسیار بالا و زیاد خواهد داشت.

وی با اشاره به دسته ششم و رواباتی که ثوابی ذکر شده است برای کسانی که زوار اربعین حسینی سید و سالار شهیدان را تجهیز کنند و آماده نمایند؛ گفت: این یعنی امکانات رفاهی و زیارتی را برایشان فراهم نمایند تا خستگی زائران برطرف شود و ثواب اینکار بسیار زیاد ذکر شده است.

طالبیان در ادامه با بیان دسته هفتم این روایات گفت: در این دسته از روایات آمده است؛ اولین گروهی از اهل ایمان فردای قیامت وارد بهشت برین می‌شوند کسانی هستند که به زیارت قبر امام حسین علیه السلام رفته اند. کسانی که زیارت قبر امام حسین رفته اند آنها صاحب خانه هستند و بقیه بهشتی ها مهمان آنها به حساب می آیند.

خطیب جمعه اشکذر در خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه هرگونه‌ تفرقه افکنی دشمنان چه ایرانی و چه خارجی نمیتوانند مردم را از برگزاری مراسم پیاده‌ روی اربعین حسینی باز دارند و با جان و دل جلوی هرگونه تفرقه افکنی را خواهند گرفت به زیارت قبر سید الشهداء در روز اربعین از سوی جابر بن عبدالله انصاری اشاره کرد و گفت: محبت رمز اتصال انسان ها به یگدیگر است آن کسی که پیوند برقرار می‌کند بین انسانها محبت است چه محبتی که بین دو دوست یا دو دشمن قرار دارد و وجود دارد و هرکس کسی را و عمل او را دوست بدارد با او همنشین خواهد بود.

امام جمعه محترم اشکذر در پایان خطبه دوم نمازجمعه دو نکته در رابطه با پیاده روی اربعین حسینی متذکر شد و گفت: اول اینکه اربعین امسال بسیار باشکوه در حال برگزاری است؛ انشالله همه بزرگوارانی که تشریف برده اند سالن و سالم به وطن های خود برگردند و لازم بذکر است که بازهم از مردم مهمان نواز عراق که اینگونه با گرمی و مهربانی از زائران چه ایران و اقسا نقاط جهان‌ به نحو مطلوب و احسن پذیرایی و برخورد داشتند تشکر و قدردانی نمایم.

طالبیان ادامه داد: نکته دوم اینکه دشمنان شیعه و دشمنان مذهب و حتی متاسفانه ایرانی هایی که دل به انقلاب اسلامی ندادند و ارتباط با مردم ایران ندارند مرتب از مردم درخواست می‌کردند به این سفر زیارت امام حسین علیه السلام نروند و بحمدلله حرف آنها را قبول نکردند و باز هم آمدند و شایع پراکنی کردند که از هرینه های سفر اربعین از پول دولت ایران از پول بیت المال می‌دهد که اولا از بیت المال دادن کار حرامی نیست و می‌توان انجام داد و دوما خود مردم ما و کسانی که مشرف شدند بیش از همه میدانند نه دولت عراق و نه دولت ایران میدهد و نه هیج دولت دیگری و هزینه تمام و کمالش را با جان و دل خود مردم و با عشق و ارادت به امام حسین علیه السلام اهدا و پرداخت‌ میکنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/7MD1s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *