نشست اعضای هیئت‌مدیره موسسه حامیان حیات پاک شهرستان با نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با موضوع شیشه مظروف برگزار شد.

به گزارش اشکذر خبر، محمد صالح جوکار نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره پیشینه استقرار صنایع و در استان و سیاست توسعه‌ای بدون برنامه از ابتدا در استان گفت: اقلیم استان شرایط خود را می‌طلبد  ولی با تصمیمات اشتباه آینده استان را مورد تهدید قرار گرفته است.

وی با تاکید بر این که باید به سمت صنایع پاک و فناوری‌های نوین برویم، تصریح کرد: شورای برنامه‌ریزی استان در نشستی استقرار صنایع آلاینده را در محور اردکان تا مهریز ممنوع کرده است.

صالح جوکار افزود: تا وقتی سیاست‌گذاری درست نسبت به توسعه در استان نداشته باشیم و سرمایه‌گذاری را بدون شاخص‌ها، پارامترها و ویژگی‌ها جغرافیایی قرار بدهیم دچار مشکل می‌شویم.

وی با بیان این که بنده برخی دغدغه های مردم در مسئله محیط زیست را در جلسه شورای اداری با حضور رئیس‌جمهور مطرح کردم، اظهار کرد: اولین معضل این است که با جمعیت مهاجر که به سمت یزد می‌آیند نمی‌توانند جایگاه یزد را ارتقا دهیم و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی دچار مشکل می‌شویم.

ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان راهکار مهاجرت نخبگان دانشگاهی یزدی

وی ادامه داد: مهاجرت نخبگان دانشگاهی یزدی هم  یکی دیگر از مشکلات است که راهکار همین بحث شرکت‌های دانش‌بنیان است که رهبری مطرح کردند.

نماینده مردم یزد و اشکذر گفت: نکته دوم که در حضور رئیس‌جمهور مطرح کردم این بود که مجوز صنایع بدون نظر محیط‌زیست صادر می شود و پس از ساخت کارخانه در کمیسیون ۱۱ مصوبه می‌گیرند که رئیس‌جمهور هم بر لزوم کسب مجوز سازمان محیط‌زیست تاکید کردند.

صالح جوکار با اشاره به این که سود و زیان صنایع آلاینده را باید در کفه ترازو بگذاریم، افزود: ما فکر می کنیم اشتغال را ایجاد و ثروتی را تولید کردیم اما در مجموع هزینه ها بهداشت و درمانی که به مردم تحمیل می شود بیش از این هاست.

پافشاری نمایندگان محیط زیستی مردم بر حق مردم و جلوگیری از تخلفات قانونی

وی در پایان با ذکر این نکته در حضور رییس جمهور به این که اشکذر یکی از شهرستان‌هایی که شاخص آلایندگی آن بالاتر از حد معمول است اشاره شد، تاکید کرد: شما به‌عنوان نمایندگان مردم محکم بر حق مردم و جلوگیری از کاری که خلاف قانون انجام شده پافشاری کنید.

در ادامه هر یک از اعضای موسسه حامیان حیات پاک به ذکر نکاتی در مورد کارخانه شیشه مظروف پرداختند و طومارهایی از طرف مردم اشکذر، مجومرد، زارچ، رستاق و فیروزآباد برای پیگیری مطالبات مردمی و ارسال به دفتر ریاست‌جمهوری و سازمان محیط‌زیست تقدیم وی شد.

همچنین اعضای موسسه حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر خواستار جلوگیری از قانون‌گریزی مسئولان و برخورد جدی با  متخلفین در بحث کارخانه شیشه مظروف شدند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/9aVoP