رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر از شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم سال خبر داد و از مردم خواست تا توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی، دکتر جلال الدین شریعتمدار رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر، نسبت به شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو همزمان با شیوع فصل گرما و رشد و تکثیر کنه ها هشدار داد و به لزوم توجه به توصیه های بهداشتی دامپزشکی تاکید کرد.

وی افزود: این بیماری بین انسان و دام مشترک است و در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، انسان مبتلا خواهد شد.

شریعتمدار خاطرنشان کرد این بیماری با رعایت نکات بهداشتی از جمله: حذف کنه ناقل بیماری از طریق ،سمپاشی حمام دادن دامها و ضد عفونی کردن اماکن دامی، خودداری از کشتار دام در محلهای غیر مجاز و اجتناب از خوردن جگر خام و نیم پز و گوشت نیم پخته روند افزایشی نخواهد داشت.

وی همچنین ادامه داد: خودداری از له کردن کنه با دست یا له کردن کنه بر روی بدن دام، خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن با ترشحات و خون دام و  تهیه گوشت قرمز مورد نیاز از محلهای مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی و نگهداری لاشه تازه دام به صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت در یخچال، پختن کامل گوشت و روشهای حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان پوشیدن دستکش لباس ،بلند چکمه ماسک و عینک از دیگر موراد پیشگیری از این بیماری است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر تاکید کرد: شهروندان در صورت ایجاد هرگونه زخم یا جراحت جلدی در حین کشتار و با بروز علائم بیماری سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ITjbi