اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

تاریخچه ورود برق به اشکذر

شناسه خبر : 71191 | تاریخ انتشار : : 29 بهمن 1396 - 15:26 | ارسال توسط :

اشکذر خبر- محمدحسن طالبیان: همانند اکثر نقاط کشور، برق و روشنایی اشکذر در قدیم با پیه سوز بود بعد چراغ نفتی آمد، اول چراغ دستی بود بعد از آن چراغ توری آمد که اولین چراغ توری را حاج علی اکبر مقنی زاده از کشور هند به اشکذر آورد که برای مردم خیلی جذاب و دیدنی […]

اشکذر خبر- محمدحسن طالبیان: همانند اکثر نقاط کشور، برق و روشنایی اشکذر در قدیم با پیه سوز بود بعد چراغ نفتی آمد، اول چراغ دستی بود بعد از آن چراغ توری آمد که اولین چراغ توری را حاج علی اکبر مقنی زاده از کشور هند به اشکذر آورد که برای مردم خیلی جذاب و دیدنی بود و از آن در مجالس روضه خوانی استفاده می کردند و پیشاپیش دسته ها و هیات های عزاداری می بردند.

حدود سال ۱۳۴۵ موتور برق به اشکذر وارد شد و اولین کسانیکه همت کردند و موتوربرق را به اشکذر آوردند آقاجلال علوی، اکبرمحمدی و معمارحسین رحیمی مقدم بودند که در خیابان طالقانی اشکذر در یک اتاق کوچکی موتور برق را راه اندازی کردند و امتیاز برق فروختند و مردم از خوشحالی جشن گرفتند و شیرینی توزیع کردند.

محل استقرار موتور برق در اشکذر

موتور برق تا ساعت یازده شب روشن بود و در هر خانه ای فقط یک چراغ روشنایی وجود داشت، در ماه رمضان هم در هنگام سحر روشن می کردند و سرتاسر خیابان هم چند چراغ نصب کرده بودند.
اولین متصدی موتور برق اشکذر سیدعلی آقا فرزندسیدهاشم میرزامعروف به سیدعلی آقابرقی بود و بعد از آن، میرزا محمد کلانتری متصدی برق اشکذر شد.

تصویری از یک دیزل ژنراتور تولید برق و اپراتور آن

حدود سال ۱۳۵۰ اداره برق در بخش اشکذر تاسیس شد و به مردم خدمات می داد، حدود سال ۱۳۵۳ برق منطقه ای به اشکذر آمد و بخش اشکذر هم به شبکه برق سراسری متصل شد.

هم اکنون نیز شهرستان اشکذر با وجود نیروگاههای حرراتی سیکل ترکیبی، تابان، شیرکوه و اولین نیروگاه خورشیدی استان یزد بخش عمده ای از انرژی الکتریکی استان را تامین می کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/WJUMB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec