اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
برگی از تاریخ اشکذر

تاریخچه حسینیه سفید اشکذر

شناسه خبر : 100237 | تاریخ انتشار : : 21 مرداد 1400 - 16:18 | ارسال توسط :

حاج مهدی موسی می گوید پول من کفاف ساخت حسینیه نمی کند به او گفتند تو ساخت حسینیه را شروع کن خدا و اباعبدالله(ع) کمکت می کنند در ضمن ما هم در کنارت هستیم

اشکذر خبر؛ حسین دهقانی؛ قدمت حسینیه سفید اشکذر  به دوره قاجار بر می گردد. نقل است حاج مهدی موسی نامی از اهالی محله توده اشکذر تصمیم داشته باغ انگور جلو خانه اش را خراب کرده و به جایش حسینیه بسازد حاج مهدی موسی تصمیم خود را با چند نفری از اهالی محل مطرح می کند  آنها به موسی می گویند تصمیم بسیار خوبی است موسی می گوید ولی پول من کفاف ساخت حسینیه نمی کند گفتند تو ساخت حسینیه را شروع کن خدا و اباعبدالله(ع) کمکت می کنند در ضمن ما هم در کنارت هستیم.

بعد از مدتی ساخت حسینیه تمام می شود ولی حسینیه کاهگلی بود و هر کس حاج مهدی موسی را می دید می گفت حیف است این حسینیه زیبا و خوش قواره؛ سفید نباشد.

آن زمان ساختمان ها کاهگلی بود و کمتر ساختمانی بود که سفید باشد چون کارخانه گچ وجود نداشت و عده ای زرتشتی سنگ گچ را می پختند با دست سنگ های گچی را خورد می کردند و معروف بودند به کوره های گچ کوب و قیمت گچ نسبت به مصالح دیگر خیلی گران بود و هر کس توان خرید آن را نداشت موسی با کمک اهالی محل با زحمت و مشقت فراوان حسینیه را سفید می کند.

هفده ریال خرج ساخت حسینیه سفید شد ولی مردم محلی باور نداشتند با آن مبلغ ناچیز بتوان حسینیه ای با آن عظمت ساخت و آن را سفید کرد آنها معتقد بودند صاحب حسینیه، حسینیه را ساخته است.

از آن زمان تا بحال حسینیه سفید را بارها باسازی کردند و به وسعت آن افزودند.

.

حسینیه سفید توده سمبل برگزاری مراسمات عزاداری عبدالله الحسین علیه السلام در اشکذر است و چند سالی است برنامه های عزاداری آن و مراسم نخل بررداری روز عاشورا آن از شبکه‌های سراسری و استانی پخش می شود.

 

راویان مرحوم ملاعباس حیدری و تعدادی از سالخوردگان محلی

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/zshFJ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec