اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

بیش از 40 رشته مصوب وزارت علوم در دانشگاه آزاد اشکذر / واحد اشکذر قطب استان یزد در دو رشته‌ی زیست‌شناسی و برق

شناسه خبر : 79922 | تاریخ انتشار : : 07 اسفند 1397 - 15:12 | ارسال توسط :

7 اسفند سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر است، به همین منظور مصاحبه ای با دکتر محمود دهقانی اشکذری، رییس این واحد دانشگاهی -دکتری زیست‌شناسی سلولی و تکوینی جانوری- داشتیم که علاوه بر مروری بر تاریخچه خدمات و فعالیت های علمی و پژوهشی این دانشگاه، چشم انداز آینده آن نیز مورد توجه قرار گرفته […]

7 اسفند سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر است، به همین منظور مصاحبه ای با دکتر محمود دهقانی اشکذری، رییس این واحد دانشگاهی -دکتری زیست‌شناسی سلولی و تکوینی جانوری- داشتیم که علاوه بر مروری بر تاریخچه خدمات و فعالیت های علمی و پژوهشی این دانشگاه، چشم انداز آینده آن نیز مورد توجه قرار گرفته است:

 

 

لطفا با اشاره به سوابق مدیریتی خود بفرمایید که دقیقا کی و با چه وضعیتی از نظر تعداد دانشجو و تعداد عضو هیئت‌علمی و … مسئولیت را تحویل گرفتید؟

اینجانب از سال 1381 مسئول راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر شدم، تا مهرماه سال بعد مقدمات راه‌اندازی دانشگاه در یک ساختمان استیجاری انجام‌ و در مهرماه 82 در سه رشته کاردانی ادبیات فارسی، کامپیوتر و حسابداری حدود 160 دانشجو پذیرش شد؛ در سال اول، هیئت‌علمی تمام‌وقت نداشتیم و بخشی از امور مهم اداری دانشگاه توسط همکاران اشکذری شاغل در واحد یزد انجام می‌شد.

 

نوع نگرش و معیارهای شما در انتخاب مدیران دانشگاه در سطوح مختلف چه بوده است و چه اندازه از مدیران و اساتید دانشگاه در مدیریت خود مشورت گرفته‌اید؟

همان‌طور که در جواب سؤال قبل عرض شد از رموز موفقیت دانشگاه در اوایل کار، واگذاری امور به افراد متخصص هر بخش از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بود؛ ولی در مراحل وسواس در جذب نیروهای کارمندی و هیئت‌علمی توانا و واگذاری امور به آنان در پیشبرد اهداف دانشگاه بسیار مؤثر بوده است، بدون شک تجربیات و استفاده از نظرات رؤسای محترم سایر واحدهای استان و کشور و تجربیات اینجانب در قبل از مسئولیت دانشگاه در موفقیت واحد نقش داشته است.

روند جذب هیئت‌علمی، رویکرد هیئت اجرایی، گزینش جذب و تبدیل وضعیت اساتید در طول مدیریت شما چگونه بوده است؟

روند تصویب رشته‌های دانشگاه از ابتدا تاکنون فراز و نشیب‌هایی داشته است و با توجه به شرایط زمانی، رشته‌هایی در دانشگاه تأسیس و سپس با رشته‌های موردنیاز جدید جایگزین شده است، شاید واحد اشکذر بیش از 40 رشته مصوب وزارت علوم داشته باشد ولی در جذب دانشجو، نیاز جامعه و علاقه دانشجویان حرف اول را می‌زند.

درمجموع واحد اشکذر در حال حاضر بالغ‌بر یک هزار دانشجو و 25 باب آزمایشگاه و کارگاه در رشته و گرایش‌های مختلف از مقطع کاردانی تا دکترای تخصصی و در گروه‌های علوم پایه، علوم انسانی، فنی و مهندسی و هنر دانشجو دارد و بالغ‌بر 3500 دانش‌آموخته داشته‌ایم؛بحمدالله از لحاظ تعداد دانشجو و امکانات و تجهیزات در سطح مطلوبی قرار داریم و آخرین رشته جدیدی که کارهای آن انجام‌شده است رشته کارشناسی ناپیوسته حسابداری است و تصویب رشته میکروبیولوژی در مقطع دکتری در اولویت بعدی قرار دارد.

 

چه برنامه‌ای در خصوص ایجاد قطب‌های علمی در دانشگاه دارید؟

واحد اشکذر در حال حاضر در دو رشته‌ی زیست‌شناسی و برق؛ قطب استان یزد است ولی در میان واحدهای دانشگاهی آزاد اسلامی استان یزد کارشناسی روانشناسی-کارشناسی ناپیوسته مشاوره-کاردانی و کارشناسی تأسیسات، کارشناسی ناپیوسته مدیریت منحصراً در واحد اشکذر دایر است.

رویکرد شما به پژوهش چگونه بوده است آیا در این مدت از نتیجه اقدامات انجام‌شده برای ارتقاء سطح پژوهش دانشگاه رضایت دارید؟

همواره تلاش همکاران اینجانب ارتقاء سطح پژوهشی واحد بوده است، یک سال از لحاظ تعداد مقالات نسبت به هیئت‌علمی در میان واحدهای استان یزد و کرمان (منطقه 7) حائز رتبه برتر شدیم. مرکز تحقیقات زیست‌فناوری پزشکی واحد در سال 96 در سطح کشور حائز رتبه اول در میان واحدهای غیرپزشکی و دوم در میان واحدهای پزشکی و غیرپزشکی شد و مرکز تحقیقات اسب در حال راه‌اندازی است.

در سال جاری نیز تیم دانشجویان گروه زیست‌شناسی، رتبه سوم در رویداد استارت آپ کسب‌وکارهای دانشجویی استان یزد را به دست آوردند و یکی از دانشجویان گروه برق واحد اشکذر نیز عضو تیم برگزیده این رویداد بود؛ چهار انجمن علمی برق-زیست شناسی- روانشناسی و تأسیسات در واحد فعال هستند و برگزاری همایش‌های علمی و مشارکت در آن از فعالیت‌های دیگر واحد است.

در زمینه تجهیزات پژوهشی در حوزه برق و زیست‌شناسی در سطح استان یزد رقیب نداریم، اینجانب خود افتخار داشتم در چند سال متوالی رئیس شورای پژوهشی استان باشم و سه نفر از دانشجویان دوره دکترای زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، ترم قبل از پایان‌نامه خود با موفقیت دفاع کردند.

یکی از دانشجویان کارشناسی واحد آقای عباسعلی مکرمت در حال حاضر به‌صورت فعال در زمینه‌ی ثبت داروی ضد سرطان کار می‌کند و به دنبال کسب مجوز تست‌های انسانی است و یکی دیگر از دانشجویان کارشناسی ارشد واحد اشکذر به نام بهرام وخشور در حال ثبت اختراع خود در اداره ثبت اختراع سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور است.

 

برنامه شما برای جهت‌دهی فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه چه بوده است؟ آیا سیاست‌گذاری خاصی در این زمینه صورت گرفته است؟

هدف فعلی ما کسب درآمد از فعالیت‌های پژوهشی است، فعال شدن بخش‌ها و راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی در راستای همین هدف بوده است.

 

در مورد آزمایشگاه‌ها و تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی توضیح بفرمایید.

در رشته‌های دایر در زمینه کمیت و کیفیت تجهیزات در سطح مطلوبی قرار داریم ولی در حال ارتقای سطح کیفی و کمی آن‌ها هستیم چون در سؤالات قبلی در مورد تجهیزات سایر رشته‌ها صحبت شد، اینجانب به آزمایشگاه مجهز روانشناسی و مجموعه کارگاه‌های رشته تأسیسات اشاره می‌کنم که بحمدالله منحصربه‌فرد است؛ در حال حاضر در برخی دانشگاه‌های استان، دانشجویان در رشته تأسیسات فارغ التحصیل می‌شوند بدون این‌که دانشگاه حتی یک آزمایشگاه داشته باشد.

 

برای کاریابی چه توصیه‌هایی به دانشجویان دارید؟

از معضلات امروز تمام مراکز دانشگاهی عدم جذب دانشجویان در بازار کار است. در این راستا واحد اشکذر با به‌کارگیری اساتیدی که خود در صنعت اشتغال دارند، با برگزاری دوره‌های خاص و دعوت از صاحبان صنایع و اساتید مختلف و بنام کشوری و کاربردی عنوان دروس و آزمایشگاه‌ها در زمینه تحقق جذب دانشجویان در بازار کار تلاش نموده است و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله‌ی زیادی است.

 

آیا شما در دانشگاه، تدریس هم دارید؟

تمام رؤسای دانشگاه‌ها غیر از اداره دانشگاه موظف به تدریس هم هستند بنده هم در هر ترم 10 واحد درسی را تدریس می‌نمایم حضور در کلاس درس جزء مواردی است که خستگی امور اداری را از بین می‌برد و شادابی و نشاط خاصی به من می‌دهد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ieruX

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124