اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد:

بیش از ۷۰ درصد ساختمان های یزد فاقد پروانه ساخت و ساز است

شناسه خبر : 96881 | تاریخ انتشار : : 25 بهمن 1399 - 0:22 | ارسال توسط :

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اعلام ساخت و ساز بدون پروانه بیش از ۷۰ درصد ساختمان ها در یزد از تخفیف ۳۰ درصدی خدمات مهندسی تا ۷ اسفندماه خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر؛ به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد؛ علی اصغر زحمتکش با اشاره به این مطلب که ساختمان یک سرمایه ملی محسوب می شود؛ اظهار داشت: باید  از این سرمایه ملی به خوبی محافظت کرد. بر همین اساس نظام مهندسی بر روند ساخت نظارت دارد تا هم عمر مفید این سرمایه افزایش یابد هم بهره وری مالک ساختمان کمترین هزینه انرژی را برای وی در بر داشته باشد.

زحمتکش میانگین عمر مفید ساختمان در کشور را ۳۰ سال عنوان کرد و گفت: متاسفانه در استان یزد بیش از ۷۰ درصد ساختمان ها فاقد پروانه بوده و این موضوع هم ایمنی ساختمان و هم عمر مفید آن را کاهش می دهد چرا که در واقع خلاف سازی باعث عدم نظارت درست بر روند ساخت ساختمان می شود.

وی با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در زمینه تسهیل شرایط صدور پروانه ابراز داشت: به مناسبت ایام الله دهه فجر از ۲۲ بهمن تا ۷اسفند تخفیفات خوبی در حد ۳۰ درصد جهت تشویق مردم به اخذ پروانه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در خصوص بحث شناسنامه دار کردن ساختمان ها در این استان نیز بیان کرد: سازمان نظام مهندسی از سال ۱۳۸۴ اقدام به ارائه شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان ها کرده است و این شناسنامه فنی می تواند مانند دفترچه راهنمای کالا؛  اطلاعات ساختمان را در اختیار مالک یا خریداران قرار دهد.

زحمتکش طراحی و نظارت بر ساختمان توسط مهندسان دارای صلاحیت را از مزیت های اخذ پروانه ساخت دانست و بیان داشت: توانمند بودن مهندسان سازمان و نظارت آنان سبب افزایش کیفیت ساختمان و عمر مفید آن خواهد شد.

زحمتکش در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه پیشگیری از تخلفات به ریاست معاون عمرانی استاندار و با شرکت مدیر کل راه و شهرسازی، رئیس سازمان،نماینده شهرداری و دادگستری ابراز داشت: سعی شده در این کارگروه اقداماتی جهت تسهیل صدور پروانه صورت گیرد که کاهش بروکراسی اداری، اعطای پروانه به زمین های قولنامه ای و کاهش میزان حدنصاب زمین جهت اعطای پروانه و افزایش هزینه و جریمه خلاف سازی از جمله این اقدامات است که منجر به رشد درخواست صدور پروانه نسبت به سالیان گذشته شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/4eI5E

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec