معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد از بهره مندی ۱۲۰ کودک مبتلا به طیف اتیسم از خدمات توانبخشی و آموزشی بهزیستی در استان یزد خبر داد.

به گزارش اشکذرخبر، محسن صباغی نژاد با بیان اینکه بهزیستی از سال ۱۳۷۹ در زمینه ارائه خدمات به افراد دارای اختلال اتیسم فعالیت خود را آغاز نموده است، گفت: مهم‌ترین هدف بهزیستی، ارائه خدمات توان‌بخشی و آموزشی در راستای بهبود سطح کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت از جمله افراد دارای اختلال طیف اتیسم است.

 

 

وی در اولویت بودن برنامه‌های آموزشی به‌عنوان خط اول مداخلات مورد نیاز برای افراد دارای اتیسم را یادآور شد و اظهار داشت: توجه به حیطه خدمات توان‌بخشی به‌عنوان دومین خط مداخله مورد نیاز برای افراد دارای اتیسم از دیگر اهداف بهزیستی است.

 

 

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد اختلال طیف اُتیسم را یکی از شش اختلال گروه اختلالات عصبی رشدی و شایع‌ترین آن‌ها دانست و گفت: نقص پایدار در برقراری ارتباط اجتماعی متقابل و تعامل اجتماعی و نیز الگو‌های محدود تکراری و قالبی در رفتار، علایق و فعالیت‌ها از مشخص‌های بارز اتیسم است.

 

 

وی فعالیت‌های تکراری و حرکات قالبی، مقاومت در برابر تغییرات محیط یا تغییر در روال عادی زندگی روزمره و تجربه‌های حسی غیرطبیعی را از دیگر نشانه‌های مبتلایان به طیف اتیسم ذکر کرد.

 

 

صباغی نژاد با اشاره به اجرای برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم توسط بهزیستی گفت: این طرح به دلیل اهمیت تشخیص و مداخلات توانبخشی بهنگام این اختلالات در سنین طلایی مداخلات که ۲ تا ۵ سال است، اجرا می‌شود.

 

 

وی حساس سازی و آگاه سازی، غربالگری، تشخیص و مداخله (مرکز محور، خانواده محور) را ازجمله اهداف طرح غربالگری طیف اتیسم دانست و گفت: راه اندازی سامانه ملی و الکترونیک غربالگری و تشخیص اختلال طیف اتیسم توسط بهزیستی از اقدامات مهم بهزیستی است که با لینک ثبت نام autism.behzisti.net در راسـتای اجرای برنامه غربالگری، تشـخیص و مـداخله در این اختلال در حال ارائه خدمات می‌باشد.

 

 

معاون توانبخشی بهزیستی استان یزد گفت: در این سامانه امکان اجرای الکترونیک و آنلاین آزمون غربـالگری توسـط خـانواده‌ها و ارجاع به پایگاه‌های غربالگری در صورت نیاز پیش بینی شده است.

 

 

وی بهره مندی کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم از خدمات آموزشی و توانبخشی بهزیستی در مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم را یادآور شد و اظهار داشت: کودکانی که در مراکز مذکور تحت برنامه‌های آموزشی و توانبخشی قرار می‌گیرند بعد از ترخیص، متناسب با شـرایط، به مهد و مدارس عادی، اسـتثنایی، مراکز توانبخشی حرفه ای، کارگاه تولیدی حمایتی و یا مراکز حمایت شده شغلی ارجاع می‌گردند.

 

 

۱۳ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ به عنوان هفته گرامیداشت اتیسم در نظر گرفته شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/QtMfm