• کد خبر: 22737
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 خرداد 1392 - 10:44

  استاندار از تصويب بندر خشك استان يزد توسط هيأت دولت خبر داد و در تشريح اقدامات صورت گرفته در اين راستا گفت: در جريان سومين سفر هيأت دولت به استان يزد ، ايجاد بارانداز و دپوي كالاي مركزي ايران توسط بخش خصوصي مورد تصويب هيأت دولت قرار گرفت.

  استاندار یزد

  محمد رضا فلاح زاده عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی استانداری یزد، اظهار داشت: شرکت مشترک پیشگامان بندر خشک(با ۶۰ درصد سهام) و موسسه کوثر یزد و شرکت همرس(مجموعاَ ۴۰ درصد سهام) راه اندازی گردید که پیگیری های لازم را در خصوص کسب مجوزهای قانونی دنبال کردند و نهایتا با پیگیری های چند ساله استانداری مجوزهای لازم از سوی وزارتخانه های” راه وشهر سازی” و “صنعت ، معدن و تجارت” صادر شد.

  وی افزود: مجوز صادر شده برای بندر خشک باید به تصویب هیأت دولت می رسید بنابراین طرح ، توسط استان پس از پیگیری چندین ساله و جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی ، این موضوع مورد تأیید راه آهن جمهوری اسلامی و وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت که موافقت وزارتخانه های “اقتصاد” و”صنعت،معدن و تجارت “و پیشنهاد وزارت “راه و شهرسازی” در تاریخ ۸آبان ۹۱ به دبیرخانه دولت ارسال شد.

  فلاح زاده ادامه داد: با قرار گرفتن موضوع در دستور کار هیأت دولت، در جلسه مورخ ۲۵/۲/۹۲ به تصویب هیأت دولت رسید و ابلاغ شد.

  عالی ترین مقام اجرایی استان به مزایای ایجاد بندر خشک برای کشور اشاره کرد و موقعیت ممتاز یزد و قرار گرفتن در کریدور شمالی- جنوبی و شرقی- غربی، برخورداری از دو راه آهن طولی و یک راه آهن عرضی، قرار داشتن حدود ۱۸درصد راه آهن کشور در یزد، ضریب امنیتی بالا به دلیل قرار گرفتن در مرکز کشور و آب و هوای مناسب برای نگهداری و توزیع کالا را از مزایای و محاسن کشوری این پروژه برشمرد.

  تسریع در توزیع بالای کالاهای بنادر جنوب(بندرعباس و چابهار)، کاهش هزینه های ناشی از معطلی کشتیها در تخلیه بار، کاهش خسارات ناشی از شرجی هوا در بنادر و کاهش حوادث ترافیکی در جاده ها از دیگر مزایای کشوری ایجاد بندر خشک در یزد است که مورد اشاره استاندار قرار گرفت.

  فلاح زاده سرمایه گزاری حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در استان، ایجاد اشتغال به صورت مستقیم برای بیش از ۵۵۰ نفر، رونق بخشهای تجارت خارجی ،IT، خدمات ،گمرک و حمل و نقل استان، بالا بردن سطح درآمد اقتصادی استان و درگیر شدن پنجره واحد اقتصادی را از مزیتهای استانی ایجاد بندر خشک برشمرد.

  استاندار تصریح کرد: همچنانکه آب برای استان یک مزیت محسوب می شود، بندرخشک نیز برای استان و همچنین ایران اسلامی مزایای خوبی دارد.

  وی همچنین از واگذاری ۷۰۰ هکتار زمین توسط کمیسیون ماده ۱۳ و ۳۲ استانداری به این پروژه مهم در حد فاصل یزد و مهریز خبر داد و گفت: آب این پروژه تأمین شده ، عملیات زیرسازی جاده های دورتا دور این بندر تقریبا اتمام یافته و کار عملیات برق رسانی این پروژه به پیمانکار واگذار شده است.

  وی ایجاد این بندر را نوید بخش آینده استان یزد و ایران اسلامی دانست و گفت: انشالله در آینده نزدیک مراسم رسمی عملیات اجرایی بندر خشک استان یزد برگزار خواهد شد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/CzEqn

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *