خطیب جمعه اشکذر در ادامه با بر شماری خصوصیات رفیق خوب در خطبه دوم با اشاره به تبعات گرانی و تورم حاکم بر کشور گفت: همه ما از این وضعیت گرانی که در بازار هست با همه وعده هایی که مسئولین می ‌دهند این گرانی راکت نمی شود و این تورم متوقف نمی شود و مردم گله ‌مند هستند. 

به گزارش اشکذر خبر؛ حجه الاسلام محمد رضا طالبیان امام جمعه اشکذر در خطبه  های نماز جمعه با بیان اینکه اساس آموزه ‌های دینی و تحقیقی که هر انسان محققی در قرآن و حدیث انجام دهد به این نتیجه می‌رسد که اسلام دین کامل است و جواب گوی همه نیازهای انسان تا قیامت است؛ گفت: اگر چنین است که اگر در اسلام یک چیزی به عنوان یک صفت زشت معرفی می ‌شود به عنوان یک درد به ما شناسانده می‌شود باید راه درمان آن و همین‌طور راه گرفتار نشدن به آن صفت زشت را هم برای ما بیان کند؛ مثل اینکه پزشک حاذق و متخصص آن کسی است که هم درد مریض بیمار را بشناسد و هم راه درمان را به او نشان بدهد؛ پس اگر اسلام دین کامل است هم باید بیماری های اخلاقی و رفتاری را برای ما بیان کند و هم باید راه درمان آنها را به ما بگوید.

رفیق خوب

طالبیان ادامه داد: من این را مقدم عرض کردم برای اینکه بحث هفته قبل را ادامه دهیم؛ گفتیم یکی از مشکلات دوران نوجوانی و جوانی این است و سخت ‌ترین دوران است برای انتخاب رفیق و دوست و عرض کردیم بر همین اساس مفاد آموزه ‌های دینی ما به طور کلی این است که هر انسان مسلمانی باید دقت کند افراد شایسته ‌ای را به عنوان رفیق و دوست انتخاب کند و از رفاقت و دوستی با انسان ‌های آلوده به رذایل اخلاقی پرهیز کند.

وی گفت: خب اینجا باید جای سوال است از اسلام که شما که ما را راهنمایی می ‌کنید و ارشاد می ‌کنید به انتخاب دوست خوب و رفیق خوب پس رفیق خوب چه کسی است؟

طالبیان در ادامه ابراز داشت: در روایاتی که از معصومین علیهم السلام رسیده است به بسیاری از خصوصیات رفیق خوب اشاره شده که هر انسان مسلمانی می ‌تواند با توجه به آن‌ها رفیق های خوبی را برای خود انتخاب کند.

عوارض گرانی

خطیب جمعه اشکذر در ادامه با بر شماری خصوصیات رفیق خوب در خطبه دوم با اشاره به تبعات گرانی و تورم حاکم بر کشور گفت: همه ما از این وضعیت گرانی که در بازار هست با همه وعده هایی که مسئولین می ‌دهند این گرانی راکت نمی شود و این تورم متوقف نمی شود و مردم گله ‌مند هستند.

طالبیان در این رابطه اظهار داشت: بخشی از مشکلی که ما در باب گرانی داریم؛ نتیجه تلاش دشمنان ما و استکبار جهانی است که از راه ‌های مختلف تلاش می ‌کنند که اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کند، ضعف مدیریت اقتصادی دولت، بی ‌توجهی و بی ‌تقوایی تولیدکنندگان که از ضعف مدیریت دولت که نظارت نکردن بر تولید هست سوء استفاده می ‌کنند و اجناس را به هر قیمتی که خودشون بخواهند به بازار عرضه می ‌کنند، بی ‌تقوایی بعضی از توزیع کنندگان مانند مغازه ‌داران و غیر آنها هستند که این ‌ها هم گاهی به سود همراه با انصاف قانع نیستند چون بازار رها شده است به هر قیمتی که خواستند آن را به مردم می ‌فروشند.

وی با بیان اینکه در حقیقت این چهار چیز سبب شده که همه مردم ما از این وضعیت به حق گله مند باشند به بیان مطالبی در رابطه ملت از جمله صبر در برابر شدائد و سختی ها و دست بر نداشتن از راه شهدا و حمایت از اسلام اشاره و اظهار داشت: ولی به هر حال این گله ‌مندی هست به طوریکه در سراسر کشور هم گاهی در خطبه ‌های نماز جمعه و در جلساتی که برگزار میشود از جمله جلسه ای که چند روز قبل در مرکز استان برگزار شد بسیاری از ائمه جمعه در همین زمینه حرف زدند و اظهار گله ‌مندی کردند.

خطیب جمعه همچنین گفت: نکته ‌ای را دولت محترم و همه دولت‌مردان و خدمت گزاران و کارمندان نظام مقدس اسلامی باید بدانند این است که گرانی فاجعه ‌بار است مشکل ‌ساز است.

طالبیان در ادامه روایتی از امام صادق نقل کرد که سه پیامدها و عوارض سوء گرانی را بیان می کند و گفت: گرانی اخلاق را بد مى کند، امانتدارى را از بین مى برد و نیز انسان مسلمان را دلتنگ و بى قرار مى سازد.

وی در همین رابطه ابراز داشت: این را باید دولت توجه کند که بخشی از مشکلات فرهنگی جامعه ما می ‌تواند برگرفته از مشکلات اقتصادی باشد.

برگزاری یادواره شهدا در گلزار شهدای فیروزآباد

طالبیان همچنین گفت: بحمدالله سال ‌های سال است که مجلس شب شهادت امام صادق علیه السلام در گوشه و کنار شهر به یاد امام صادق در شب شهادت  و روز شهادت مجلس برگزار می شود؛ اما شاید هیجده و نوزده سال باشد که به یاد علمای منطقه فیروزآباد و شهدای آن خطه مجلس رسمی و باشکوه در فیروزآباد برگزار می شود و امسال در کنار گلزار شهدای فیروزآباد برگزار می شود دوستان مستحضر هستید در کل حوزه شهرستان چندین عالم فرزانه بسیار عالی مقام داشتیم که این ها اصالتا اهل فیروزآباد شهر ما بودند مرحوم آیت ‌الله سید محمد فیروزآبادی، مرحوم آیت ‌الله سید مرتضی فیروزآبادی و مرحوم آیت ‌الله سید محمد فیروزآبادی این دو پسر و نوه هر سه از علمای سرشناس در حوزه علمیه نجف و بعد در حوزه علمیه قم بودند که به همین مناسبت یعنی در تکریم عالمان دین و شاگردان مکتب امام صادق (ع) و همچنین طلبه های بزرگواری که در شهرستان ما شهید شدند و به یاد شهدای عزیز فیروزآباد این مجلس باشکوه در کنار گلزار شهدا در شب شهادت امام جعفر صادق (ع) برگزار می شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/tQRKX