اشکذر خبر


برگزاری کارگاه آموزشی ایدز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر

شناسه خبر : 112241 | تاریخ انتشار : : ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱ | ارسال توسط :

با هدف آگاه سازی و پیشگیری از بیماری ایدز، کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری ایدز و راه های پیشگیری از آن، به همت امور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر در سالن جلسات دانشکده تحصیلات تکمیلی برگزار شد.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر، رئیس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری استان یزد با معرفی بیماری ایدز (HIV) و راه های انتقال آن گفت: رفتار پرخطر، انتقال از مادر به کودک، انتقال از طریق تیغ و سرنگ آلوده، پیوند اعضا و روابط جنسی نامشروع از جمله راه های انتقال بیماری ایدز است. علیرضا ذبیحی ادامه داد: بیشترین عامل ابتلا به بیماری تاکنون از راه تزریق مشترک بوده ولی در حال حاضر روابط جنسی نامشروع بیشترین دلیل ابتلا به ایدز است.

وی افزود: اگر بعد از روابط پرخطر از ۶ تا ۷۲ ساعت دارو مصرف شود از ایدز پیشگیری می شود و پس از ۳ روز نمی توان دارو مصرف کرد ولی می توان با انجام آزمایش تشخیص داد که فرد مبتلا شده یا نشده است.

رئیس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری استان یزد ادامه داد: تمام هزینه های درمان بیماری رایگان است و سعی شده تا در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری استان یزد کلیه آزمایش ها و وسایل مورد نیاز آن ها فراهم شود.

وی از مهم ترین وظایف این مرکز، آگاهی بخشی به بیماران و مشاوره آن ها قبل و در حین درمان دانست و افزود: بیماری ایدز سیستم ایمنی بدن را هدف قرار داده و آن را ضعیف می کند و این بیماری تاکنون درمان قطعی و واکسن برای پیشگیری ندارد و طول عمر بیماران بسته به نوع درمان و رفتار آن ها متفاوت است ولی خوشبختانه ویروس ایدز در معرض هوا و خارج از محیط بدن از بین می رود وی خاطرنشان کرد: علائم خاص و ظاهری در فرد مبتلا به ایدز وجود ندارد و صرفاً با انجام آزمایش های مکرر و تکمیلی مشخص می شود.

ذبیحی با اشاره به “دوره پنجره” گفت: ویروس HIV توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی و آنتی بادی علیه آن تشکیل می شود ولی آنتی بادی نمی تواند آن را از بین ببرد ولی آزمایش های مربوطه می تواند آنتی بادی را بسنجد و از زمانی که از آخرین رفتار پرخطر می گذرد تا آنتی بادی تشکیل می شود شش هفته بعد، سه ماه بعد و شش ماه بعد می باشد.

وی در پایان بهترین راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز، ترک کردن اعتیاد تزریقی، استفاده از ظروف و وسایل یکبار مصرف و ایمن و هم چنین استریل کردن آن ها و استفاده از کاندوم در رفتارهای پرخطر جنسی دانست.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/rSYgW

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

.:. آخرین اخبار