اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

برگزاری عزاداری سنتی یزد در دانشگاه اصفهان

شناسه خبر : 46945 | تاریخ انتشار : : 05 آذر 1394 - 10:26 | ارسال توسط :

به گزارش خبرنگار اشکذرنیوز، هرساله دانشجویان یزدی سنت دیرینه عزاداری اباعبدالله الحسین در دانشگاه اصفهان را به جا می آورند. علی خوانین‌زاده دانشجوی اشکذری دانشگاه اصفهان  از پیشینه این مراسم می‌گوید: کانون عشاق الحسین به مدت 20 سال است که فعالیت می‌کند که این کانون با نام مدیدا (مجموعه دانشجویان یزدی دانشگاه اصفهان) به‌صورت مستقل […]

به گزارش خبرنگار اشکذرنیوز، هرساله دانشجویان یزدی سنت دیرینه عزاداری اباعبدالله الحسین در دانشگاه اصفهان را به جا می آورند.

علی خوانین‌زاده دانشجوی اشکذری دانشگاه اصفهان  از پیشینه این مراسم می‌گوید: کانون عشاق الحسین به مدت 20 سال است که فعالیت می‌کند که این کانون با نام مدیدا (مجموعه دانشجویان یزدی دانشگاه اصفهان) به‌صورت مستقل و با کمک‌های مردمی و دانشجویان کار خودش را آغاز کرد و در سال 88 به پیشنهاد ریاست وقت دانشگاه آقای رامشت ، عضو کانون‌ها و زیر نظر امور فرهنگی دانشگاه قرار گرفت.

ازجمله فعالیت‌های این کانون می‌توان به برگزاری هرساله مراسمی باشکوه و در شأن ابا عبدالحسین (ع) اشاره کرد که به مدت سه شب است و در شب آخر عزاداری، مراسم سینه‌زنی یزدی برگزار می‌شود.

طی پنج، شش سال اخیر، پخت آش گندم مخصوص یزد (آش امام حسین) نیز با کمک خود دانشجویان، این مراسم را پربارتر نموده است.

امسال نیز طی سنوات گذشته این مراسم به مدت سه شب برگزار شد که در شب سوم مراسم سینه‌زنی یزدی با نوای گرم مداح اهل‌بیت «کربلایی سعید میرزایی» (نوحه‌خوان هیئت باغ گندم یزد) آغاز و در پایان از عزاداران با آش یزدی پذیرایی شد.

در پایان این مراسم معنوی و باشکوه کانون عشاق الحسین دانشگاه اصفهان از مداحی کربلایی سعید میرزایی و آشپزان اشکذری ازجمله آقایان جواد ماندگاری، حسین بابارحیم، سعیدخوانین زاده و کلیه کسانی که در این مراسم زحمت کشیدند؛ تقدیر و تشکر کرد.

DSC_0017 آشپزی اشکذری ها در دانشگاه اصفهان DSC_0297 DSC_0295 کمچه زنی آش یزدی در دانشگاه اصفهان DSC_0289 DSC_0204 DSC_0197 DSC_0156 DSC_0152 DSC_0074 DSC_0021

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/S0TrR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124