• کد خبر: 36979
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: سه شنبه 21 بهمن 1393 - 17:20
  سخنرانی علمی در زمینه بیوانفورماتیک با حضور آقایان دکتر میرزایی، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و دکتر جعفری، عضو هیأت علمی انستیتو پاستور ایران با موضوع «بیو انفورماتیک ساختاری» و «آیا زیست شناسان می توانند رادیو تعمیر کنند» در سالن کنفرانس خلیج فارس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این سخنرانی مقدمه ای بر مفاهیم اصلی دانش نوین زیست شناسی سامانه ای ارائه شد.

  سخنران این مراسم گفت : در دوره کنونی زیست شناسی در حال نموی چشمگیر و تغییر رویکرد است و این تغییر و توسعه با عنوان های مختلفی توصیف شده است. به عنوان مثال : توسعه رویکرد جزنگری به سمت نگاهی کل نگر، توسعه زیست شناسی مولکولی به زیست شناسی ماژولی، توسعه زیست شناسی کیفی به زیست شناسی کمی و فرمولی شده یا توسعه مطالعات شاتگان و کور به سمت مطالعات هدف دار و دارای نقشه و مهندسی شده. همانطور که دانش ما در مورد ژنوم ، پروتئوم و متابولوم عمیق تر شد و لیست اجزا یا مولکول های (پروتئین ها، چربی ها، یون ها) درگیر در فرایندهای سلولی توسعه یافت، نیاز به درک چگونگی سازماندهی آنها در موجود زنده و ارتباط برقرار کردن این مولکول ها با یکدیگر به صورت ماژول یا واحدهای عملکردی زیستی افزایش یافت.

  وی افزود : به زبان ساده تر ثروت حاصل از داده های فراوان زیستی را می توان شبیه به انبار بسیار بزرگی از لوازم یدکی یا اجزای یک ماشین بسیار پیچیده مثل هواپیما دانست که برای درک رفتار هواپیما اولین قدم یافتن نقشه ارتباطات این اجزا با هم است. در گام بعدی یافتن اهمیت اجزا در ساختار ایستای این نقشه و یا رفتار پویا یا دینامیکی آنهاست تا بتوان در مورد عملکرد هواپیما توضیح بیشتری داد. مدل سازی و شبیه سازی رفتارهای هواپیما به کمک این نقشه می تواند ما را در پیش بینی رفتارهای آن در آینده یا عیب یابی و رفع آن راهنمایی کند.

  وی در پایان خاطر نشان ساخت : زیست شناسی مدرن یا زیست شناسی سامانه ای به دنبال یافتن نقشه یا شبکه ارتباطی مولکول های درگیر در سیستم های بسیار پیچیده تر زنده هستیم که موجب فرایند هایی مثل انتقال پیام، نسخه برداری ، تقسیم سلولی ، تحرک ، ساعت زیستی و تحریک پذیری الکتریکی می شوند.

  این سخنرانی به همت اداره امور پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر و با حضور قابل توجه دانشجویان زیست شناسی برگزار شد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/gurbH

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *