• کد خبر: 93461
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: جمعه 31 مرداد 1399 - 15:53
  متنی بر یک حاشیه
  از سوی پایگاه اطلاع رسانی اشکذر خبر؛ روند اجرای طرح رفع سد معبر جاده سنتو شهرستان اشکذر مورد بررسی قرار گرفت.

  به گزارش اشکذر خبر؛ پیرو درخواست های مکرر شهروندان شهرستان اشکذر و علی رغم تلاش های متعدد سال های اخیر از سوی فرمانداران سابق شهرستان اشکذر و عدم توفیق آنها مبنی بر رفع سدمعبر جاده سنتو شهرستان اشکذر؛ طی دستور هادی هادی‌نسب فرماندار و رئیس شورای تامین این شهرستان طرح رفع سدمعبر جاده سنتو اجرا شد. اما در زمان اجرای این طرح که با حضور اقبالی زارچ دادستان شهرستان و دهقان منشادی شهردار اشکذر انجام شد؛ صاحبان برخی از فروشگاه ها با فرافکنی و بروز رفتار ناشایست قصد ممانعت از اجرای این طرح داشتند که البته توفیقی حاصل آنها نشد. البته ماجرا به اینجا ختم نشد و اجرای طرح در فضای مجازی حواشی خاصی را به دنبال داشت.

  اجرای این طرح پیرو درخواست‌های مکرر مردمی بوده است

  در همین رابطه فرماندار شهرستان اشکذر با تاکید بر درخواست مردمی مبنی بر رفع سدمعبر جاده سنتو به دلیل ایجاد ترافیک سنگین در این مسیر گفت: طی بازدید شبانه ای که با حضور اعضای شورای تامین شهرستان اشکذر، شهردار و رئیس اداره محیط زیست این شهرستان از این واحدهای صتفی انجام شد و البته با موافقت مالکان این واحدهای صنفی (گرچه رفع سدمعبر به موافقت مالک نیازی ندارد و واحدهای صنفی باید وفق قانون و ضوابط جاری کشور فعالیت صنفی داشته باشند) مقرر گردید تا واحدهای صنفی طی چند روز نسبت به آزادسازی این مسیر اقدام نمایند.

  هادی‌نسب با اشاره به اینکه پس از اتمام مهلت تعیین شده؛ متاسفانه شاهد هیچگونه تغییری در روند ساماندهی این جاده نبودیم؛ اظهار داشت: نهایتا تصمیم بر این شد تا با حضور دادستان شهرستان اشکذر به عنوان عالی‌ترین مقام قضایی، نیروی انتظامی و شهردار اشکذر به عنوان متولی امر؛ عوامل شهرداری نسبت به آزادسازی این مسیر اقدام کنند.

  وی خاطر نشان کرد: این طرح صرفا جهت رفع سدمعبر بوده و هیچ گونه تعرضی به مالکیت هیچ یک از واحدهای صنفی نشده است و اجرای این طرح در حالی بوده است که واحدهای صنفی حداقل ۵ متر از جاده ترانزیتی و شاهراه اصلی جنوب به شمال کشور را اشغال و توقف خودروها برای خرید گاهی اوقات مسیر را به طور کامل مسدود میکرده.

  برخی اقدامات به چشم نمی آید ولی نهایتا به نام شهرستان تمام میشود

  سید محمد ابراهیم اقبالی زارچ دادستان شهرستان اشکذر با اشاره به برخی اقداماتی که به چشم نمی‌آید ولی نهایتا به نام شهرستان اشکذر تمام میشود؛ بیان کرد: در کنار بحث ترافیکی و معضل ترافیکی که بواسطه سدمعبر این واحدهای صنفی با آن مواجه بودیم؛ تبعات اجتماعی این معضل نیز قابل اغماض و چشم پوشی نبود.
  اقبالی با بیان اینکه برخی اخبار مبنی بر ناهنجاری‌های اجتماعی نیز به ما رسیده بود؛ اظهار داشت: انتظار میرفت تا واحدهای صنفی در رابطه با اجرای این طرح و به لحاظ جنبه پیشگیری از وقوع جرم همکاری میکردند؛ این در حالی است که نه تنها شاهد همکاری این واحدهای صنفی نبودیم؛ بلکه با فرافکنی سعی در ممانعت از اجرای این طرح داشتند.
  دادستان اشکذر با بیان اینکه حق مالکیت واحدهای صنفی مربوط به مالکیت درون ساختمان است؛ گفت: در کنار اینکه معابر عمومی متعلق به عموم مردم است و هیچکس حق سد معابر عمومی ندارد؛ قرار گرفتن جاده سنتو در موقعیت خروجی شهرستان اشکذر و استان یزد این الزام را به همراه دارد تا این مسیر با بهترین شکل ممکن مدیریت شود تا خدای نکرده آثار اجتماعی و تبلیغی منفی برای این شهرستان و استان نداشته باشد.

   

  تذکر مسئولین ارشد استانی و کشوری  

  احمد علی دهقان منشادی سرپرست شهرداری اشکذر با تاکید بر تذکر چندباره رئیس سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور استاندار یزد و معاون عمرانی استانداری یزد مبنی بر رفع سد معبر جاده سنتو؛ اظهار داشت: علی رغم اینکه برخی از واحدهای صنفی مجوز ساخت و مجوز کسب جهت بهره برداری از این واحدهای صنفی را از مراجع مربوطه اخذ نکرده بودند؛ متاسفانه شاهد این امر بودیم که با تصرف حریم این جاده (برخی نقاط شاهد پیشروی ۶ متر تا عمق جاده سنتو بودیم) که نهایتا با تصویب شورای تامین شهرستان اشکذر مقرر شد تا با اجرای طرح رفع سدمعبر از سوی شهرداری اشکذر با این معضل مقابله شود.

  شهردار اشکذر با تاکید بر اهمیت منظر سیمائی شهر؛ بیان داشت: در کنار سدمعبر که این واحدهای صنفی ایجاد کرده یودند؛ منظر شهری را تحت تاثیر قرار گرفته بود که البته به همین موصوع ختم نمی شد و فعالیت این واحدها ترافیک سنگینی را در این جاده ترانزیتی ایجاد میکرد که همین امر موجب تصادف های بعضا دلخراش و یا تصادفاتی با خسارت مالی شده بود.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/CawIO

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *