اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

بحران کم‎آبی در 80 درصد روستاهای تفت

شناسه خبر : 30397 | تاریخ انتشار : : 12 مرداد 1393 - 15:53 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ایسنا، “رضا زارع” با اشاره به شروع فصل گرما و افزایش تقاضای آب در این فصل و همچنین کاهش آب منابع آبی، گفت: منابع تامین آب آشامیدنی مورد استفاده روستاهای شهرستان تفت شامل ۱۰۲حلقه چاه و ۲۰مورد چشمه و قنات است. وی افزود: هم‏اکنون این منابع آبی با […]

خشکسالی و آب

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ایسنا، “رضا زارع” با اشاره به شروع فصل گرما و افزایش تقاضای آب در این فصل و همچنین کاهش آب منابع آبی، گفت: منابع تامین آب آشامیدنی مورد استفاده روستاهای شهرستان تفت شامل ۱۰۲حلقه چاه و ۲۰مورد چشمه و قنات است.

وی افزود: هم‏اکنون این منابع آبی با حدود 60 درصد کاهش آبدهی و افزایش شوری نسبت به شرایط عادی روبرو هستند.

این مقام مسئول در ادامه اذعان کرد: به همین دلیل ارائه خدمات مطلوب در بیش از ۸۰درصد روستاهای شهرستان با مشکل مواجه شده و به اجبار، خدمات‏رسانی در این روستاها از طریق آبرسانی سیار و خرید آب سایر منابع موجود انجام می‏شود.

زارع همچنین با اشاره به تحت پوشش بودن ۱۶۱روستا با بیش از ۲۴هزار اشتراک تحت پوشش این شرکت قرار دارند، اظهار کرد: البته این در حالی است که در ایام تعطیل و مناسبت‌ها به دلیل قرار گرفتن روستاهای شهرستان تفت در منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا، جمعیت بهره‌مند از خدمات آبفای روستایی به بیش از ۸۵هزار نفر می‌رسد.

مدیر آبفار تفت به کمبود اعتبارات برای مواجه با این بحران نیز اشاره کرد و گفت: مجموع اعتبارات تخصیص یافته از سال ۹۲تاکنون یک میلیارد و ۹۵۰میلیون تومان بوده که بیشتر آن برای مطالبات قبلی پیمانکاران هزینه شده است.

وی ادامه داد: این در حالیست که هنوز پیمانکاران تعمیر و نگهداری تاسیسات آب‎رسانی و کنترل کیفی و آبرسانی سیار مطالبات سال ۹۲خود را دریافت نکرده‌اند و در صورت ادامه این روند، تداوم ارائه خدمات مطلوب در روستاها با مشکل مواجه شده و بسیاری از طرح‌های نیمه تمام و در دست اقدام از جمله آب‏رسانی سیار متوقف می‌شود.

وی همچنین افزود: در حال حاضر حدود 100 روستا توسط هفت تانکر آب‏‎رسانی سیار، آب‎رسانی می شوند و روزانه یک‌هزار متر مکعب آب که حدود 600 متر مکعب آن از سایر منابع مانند قنوات و چاه‎هاي آب شرب خریداری می‌شود، از طریق آب رسانی سیار به روستاهای شهرستان تفت ارائه می‏شود.

زارع به اجرای چهار طرح برای مواجه با بحران کم آبی در سال جاری اشاره کرد و گفت: اجرای چهار مجتمع آب‌رسانی روستایی که بزرگترین آنها فاز دو مجتمع غدیر است، بازسازی و نوسازی خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع آب، تعویض کنتورهای خراب مشترکین و کاهش هدر رفت از طریق جلوگیری از سر ریز مخازن و رفع به موقع حوادث مربوط به شبکه توزيع آب از اقدامات مورد نظر این شرکت برای ارائه بهتر خدمات آبرسانی به مشترکین روستایی است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان تفت در پایان نیز اعلام کرد: برای اجرای موفق این عملیات مبلغ 380 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات، شاهد رشد روزافزون خدمات آب‎رسانی روستایی باشیم .

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/NjYAe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec