رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه برگزاری کلاس های مدرسه تابستانه کسب و کار گفت: بحث اصلی کلاس خلاقيت نوآوری و خلق ارزش است.

به گزارش اشکذر خبر؛ محمد رضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد با اشاره به برگزاری دوره مدرسه کسب و کار تابستانه در شهرستان اشکذر درخصوص موضوعات کلاس گفت: بحث اصلی کلاس خلاقیت نوآوری و خلق ارزش است که زنجیره مکمل و کامل در حوزه کسب و کار است که در این راستا سوالاتی در ذهن افراد است مبنی بر اینکه تفاوت بین خلاقیت و نوآوری و رابطه خلاقیت با کسب چیست؟ و اینکه آیا خلاقیت ارثی و ذاتی است یا اکتسابی است؟ رابطه خلاقیت و خلق ارزش چیست؟ که در این رابطه جهت اصلاح ذهن شرکت کنندگان تعریف جدیدی از کارآفرینی مبنی بر خلاقیت به مفهوم طرح یک ایده یا شناسایی، کشف و بهره‌برداری از فرصت‌ها بیان شد.

دهقانی اشکذری در همین خصوص ابراز داشت: تعریف فرصت و پتانسیل‌هایی که وجود دارد و می‌توانید از طریق آن کسب درآمد کنیم صحبت شد و گفتیم؛ فرصت‌ها نیازی هستند که باید تامین شوند و ایده‌ها شیوه تامین آن نیاز هستند که هرکس بتواند یک نیازی را با یک راه حل تامین کند، یک فرصت کسب و کاری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در ادامه درخصوص ویزگی‌های ایده خوب افزود: ایده خوب باید جذاب و ماندگار باشد، باید قانونی باشد، با علایق فرد هماهنگ باشد، قابلیت اجرا داشته باشد و نهایتا توانایی کسب بازار خوب داشته باشد.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان در این دوره با مدیران و کسب‌وکارهای موفق از جمله دیجی کالا، اسنپ و غیره در سطح ملی و حتی دانش آموزان سطح شهرستان اشکذر که از آثار هنری خود کسب درآمد داشتند، آشنا شدند؛ گفت: شناخت خود، شناسایی فرصت‌های کسب‌وکار، اولویت بندی فرصت‌ها و تیم بندی از جمله گام‌های شروع کسب‌وکار هستند که در این دوره تبیین شد.

دهقانی اشکذری در خصوص صفات شخصی کارآفرین گام نخست را علاقه فرد دانست و گفت: ویژگی‌های شخصیتی؛ ریسک پذیری، تحمل ابهام، نوآوری و سواد مالی از دیگر شرایط است.

وی گام دوم را یادگیری دانش برشمرد و ادامه داد: مدرسه تابستانی کسب و کار پازل یکی از جاهایی است که دانش کسب و کار به فرد منتقل خواهد شد.

کارآفرین برتر استان یزد افزود: در این مدرسه فرد هدف و نیت خود را برای راه‌اندازی کسب و کار به طور شفاف بیان کرده و پس از مشاوره‌ فرد خواهد توانست ایده خود را در حوزه اقدام اجرایی کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد از ایده تا رشد کسب و کار را شامل ۷ گام؛ ایده یابی، ارزیابی ایده، مفهوم سازی ایده، طراحی و تست ایده اولیه، تامین منابع، اجرا و رشد و توسعه کسب و کار ذکر کرد.
دکتر دهقانی اشکذری انواع کسب و کار را تشریح کرد و ادامه داد: یک نوع طبقه بندی کسب و کارها از جنبه اندازه است. از لحاظ ماهیت هم در ۴گروه؛ تجاری، تولیدی، خدماتی و فن آوری های جدید است.از جنبه نوع کسب و کار؛ خانگی، خانوادگی، بدون کارخانه، اینترنتی، روستایی است.

دهقانی اشکذری هدف اول را دست یابی کارآموز به خود باوری و ایجاد انگیزه در شرکت کنندگان این دوره دانست و گفت: هدف این است که کارآموزان در گام بعدی بتوانند به سمت اجرا حرکت کنند و بعد به شکل عملیاتی آموخته های خود را در محیط واقعی پیاده کنند.

وی در خاتمه گفت: در گام پایانی ایده هایی به استارت آپ می انجامد و به او کمک خواهد شد که کسب و کار خود را شروع کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ovuR4