اشکذر خبر

یادداشت سردبیر

بازرسی استان یزد از اقدام علیه منافع مردم اشکذر پرهیز کند

شناسه خبر : 103356 | تاریخ انتشار : : ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۸:۳۷ | ارسال توسط :

گویا اخیرا در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی در مخالفت با احداث کارخانه شیشه مظروف و نیز توسعه کارخانجات کاشی و… سازمان بازرسی استان یزد به این موضوع ورود پیدا کرده و تلویحا از مسئولی درخواست نموده است تا مجوز لازم جهت ادامه روند احداث یکی از واحدهای صنعتی آلاینده را صادر کند تا احداث این واحد آلاینده تسهیل و تسریع یابد. 

اشکذر خبر _ علی مشیری‌ نیا احداث کارخانه شیشه مظروف، طرح توسعه کاشی عقیق در بخش خضرآباد و احداث کارخانه کاشی آیناز سرام در این بخش از شهرستان اشکذر به یکی از مهمترین مباحث اجتماعی این روزهای اشکذر تبدیل شده است. این مهم در حالی است که تا چندی پیش و در غیاب فعالیت موسسه‌های مردم و نیز اقدامات غیرکارشناسی شده این شهرستان میزبان صنایع آلاینده و غیرآلاینده بود و اگر نبود اقدامات محیط زیستی موسسه مردم نهاد حامیان حیات پاک شهرستان اشکذر و همگرایی این موسسه با سایر نهادهای عمومی و اجتماعی امروز شاهد پیشرفت و تکثیر افسارگسیخته انواع صنایع در این شهرستان بودیم.

اینکه اصولا توسعه در استان یزد و تبع آن در شهرستان اشکذر یک امر نامتوازن و نامیمون بوده است و یا اساسا باید به کدامیک از تعاریف توسعه بسنده نموده و بر آن دخیل ببندیم و بر آن اصرار ورزیم؛ روی سخن نگارنده در این مقال نیست.

اینکه در پناه نگاهِ غیرکارشناسی به مقوله توسعه تا چه حد ابتدایی‌ترین حقوق شهروندان زیر سوال رفته است و احتمالا از همین زاویه می‌توان تا مرز زیر سوال بردنِ مشروعیت حکومت نیز پیش رفت؛ موضوع این یادداشت نبوده و نیست. چرا که نگارنده در کنار صدها دلیل عقلی و نَقلی قائل به اداره جامعه بر اساس مبانی دین مبین اسلام بوده و اساسا انتظار ندارد که حکومت اسلامی این توانایی را داشته باشد که در کوتاه مدت شئونات جامعه‌ را تا سرحد ایده‌آل جامعه مورد نظر اسلام محمدی (ص) ارتقاء دهد. کما اینکه مقام معظم رهبری نیز بارها فرموده‌اند که ما داریم به سمت اسلامی شدن حرکت می‌کنیم.

اما اینکه چرا و به چه علت ارکان‌های مختلف دولتی و حکومتی که باید در مسیر خواست و منافع جامعه حرکت کنند؛ برخلاف خواست عموم حرکت نموده و چشم خود را به روی ابتدایی‌ترین حقوق مردم و شهروندان که چیزی جز داشتن حق حیات در فضایی عاری از هر نوع آلایندگی زیست محیطی است را می‌بندند؛ برای نگارنده قابل فهم نیست.

گویا اخیرا در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی در مخالفت با احداث کارخانه شیشه مظروف و نیز توسعه کارخانجات کاشی و… سازمان بازرسی استان یزد به این موضوع ورود پیدا کرده و تلویحا از مسئولی درخواست نموده است تا مجوز لازم جهت ادامه روند احداث یکی از واحدهای صنعتی آلاینده را صادر کند تا احداث این واحد آلاینده تسهیل و تسریع یابد.

نگارنده ابراز امیدواری می‌کند تا این ادعا کذب باشد و جای بسی خرسندی است تا این ادعا از سوی مراکز ذی‌صلاح و مسئولین امر تکذیب شود؛ چرا که با عنایت به ساحت وجودی سازمان بازرسی استان یزد؛ انتظار می‌رود در مواردی که پای منافع مردم در میان است و عناصری در مقام مخالفت با منافع شهروندان برآمدند؛ بازرسی استان ورود نموده و در مقام حافظ منافع عموم نقش خود را به درستی ایفا کند.

قطعا در این تشکیلات نظارتی انسان‌های خدوم و شریفی شبانه‌روز در حال برنامه‌ریزی در راستای منافع عموم بوده و هستند که نگارنده از همین طریق و به رسم ادب و احترام‌ اعلام می‌دارد که دست‌بوس آنها بوده و هست.

کلام آخر

در آخر نگارنده به عنوان یک فرد روزنامه‌نگار و تنها با این نگاه که خبرنگاران، روزنامه‌‌نگاران و اصحاب رسانه به عنوان دیده‌بان‌های جوامع بشری مسئولند تا در مواقعی که منافع عموم مورد تهدید واقع می‌شود؛ تذکرات لازم را ارائه دهند؛ توصیه می‌کند تا تمام نهادهای اداری و تشکیلاتی هم سو با منافع مردم گام بردارند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/NJxm6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *