اشکذر خبر


بازخوانی معماری سنتی ایرانی با ساخت اَرگ آموزشی برروی بقایای زمین قلعه تاریخی مجومرد

شناسه خبر : 94756 | تاریخ انتشار : : ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۸:۴۳ | ارسال توسط :

فرماندار شهرستان اشکذر در حاشیه بازدید از باقیمانده زمین قلعه مجومرد، از ساخت یک اَرگ آموزشی برروی این زمین خبر داد و افزود: با عنایت به اینکه ساختمان این مرکز آموزشی برروی بقایای زمین بلااستفاده قلعه تاریخی بنا خواهد شد؛ با ساخت این مرکز آموزشی به سبک سنتی علاوه بر مرتفع شدن برخی از نیازهای آموزشی شهر مجومرد، سبک معماریِ سنتی ایرانی نیز بازخوانی خواهد شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ هادی هادی‌نسب فرماندار شهرستان اشکذر با همراهی سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محمدحسین قانعیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، محمدعلی الیاسی رئیس آموزش و پرورش این شهرستان از زمین بلا استفاده قلعه تاریخی مجومرد بازدید کرد.

فرماندار اشکذر در حاشیه این بازدید از ساخت یک ارگ آموزشی برروی زمین قلعه مجومرد خبر داد و افزود: با عنایت به اینکه ساختمان این مرکز آموزشی برروی زمین بلااستفاده قلعه تاریخی بنا خواهد شد؛ با ساخت این مرکز آموزشی به سبک سنتی علاوه بر مرتفع شدن برخی از نیازهای آموزشی شهر مجومرد، سبک معماری سنتی ایرانی نیز بازخوانی خواهد شد.

هادی‌نسب افزود: فضای معماری سنتی مدارس به شکل چهارایوانی بوده است؛ به نحوی که داخل مدرسه حیاطی سرسبز با حجره‌ها و ایوان‌هایی در چهار جهت، پیرامون این حیاط قرار داشته است.

گفتنی است قسمتی از زمین بجای مانده از قلعه مجومرد در گذشته، جهت احداث خیابان ۴۵ متری و همچنین مسیر منتهی به آرامگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/05on1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *