اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

بارندگی‌‌های اخیر، جوابگوی نیاز آبی استان یزد نیست

شناسه خبر : 39332 | تاریخ انتشار : : 24 فروردین 1394 - 17:25 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “سياوش پاكدل” گفت: میزان بارندگی در سال آبی جاري در شهر یزد تنها 45 میلیمتر بوده که این میزان نسبت به معادل بارندگی بلند مدت (60میلیمتر)، 15 میلیمتر کاهش داشته است. وی اظهار كرد: یزد در کم‏‏باران‏‏ترین نقطه کشور واقع شده و اگر میزان بارندگی آن را […]

خشکسالی

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “سياوش پاكدل” گفت: میزان بارندگی در سال آبی جاري در شهر یزد تنها 45 میلیمتر بوده که این میزان نسبت به معادل بارندگی بلند مدت (60میلیمتر)، 15 میلیمتر کاهش داشته است.

وی اظهار كرد: یزد در کم‏‏باران‏‏ترین نقطه کشور واقع شده و اگر میزان بارندگی آن را با مراکز استان‎‎های مجاور مقایسه کنیم به کم‏‏باران بودن آن پی می‏‏بریم.

پاکدل با بیان این که کشوری که 40 درصد منبع آب تجدیدپذیر سالانه خود را مصرف کند با بحران شدید آب روبرو می‏‏باشد، گفت: اين در حالي است كه در ایران در حال حاضر افزون بر 80 درصد از منابع آب تجدید‎‎پذیر مصرف می‏‏شود و این بدان معناست که ایران با بحران بسیار شدید اّب مواجه است و آبی که سهم طبیعت، محیط زیست، رودخانه‎‎ها، دریاچه‎‎ها و سفره های آب زیر زمینی است، به راحتی به مصرف می‎‎رسد.

وی افزود: نتیجه این مصرف بی‎‎رویه، افت شدید سفره‏‏های آب زیرزمینی، خشک شدن دریاچه های کشور و فصلی‏‏شدن رودخانه‎‎هایی است که قبلا دائمی بوده‏‏اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش مشترکین آب و گسترش شهر، منابع آب زیرزمینی پاسخگوی نیاز آبی یزد نیست و حدود 15 سال است که بخش عمده آب شرب استان از آب انتقالی کوهرنگ تامین می‎‎شود.

پاکدل با بیان این که روش‎‎های ساده‎ای برای صرفه‎‎جویی در مصرف آب وجود دارد، گفت: درک وضعیت بحرانی آب استان و مدیریت آن موضوعی است که باید مد نظر شهروندان باشد.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آبفای استان یزد در ادامه به تشریح برخی از روش‏‏های صرفه‌‌جویی در مصرف آب پرداخت و استفاده از شیرآلات اهرمی استاندارد در منازل و مکان‌‌های عمومی با توجه به این که این نوع شیرها دارای پرلاتور کاهنده مصرف هستند و حداقل به میزان 30 درصد مصرف آب را کاهش می‎‎دهند را از جمله راهکارها اعلام کرد.

وی استفاده از سردوش‌‌های کاهنده مصرف در حمام که مصرف آب را تا 50 درصد کاهش می‎‎دهد و جایگزین کردن فلاش تانک‌‌های استاندارد و کم مصرف به جای فلاش تانک‎‎های قدیمی که مصرف آب را تا شش لیتر در هربار استفاده کاهش می‎‎دهد را از دیگر راهکارها اعلام كرد.

پاکدل در پايان نيز تاکید کرد: شهروندان در هنگام خرید شیرآلات حتماً به مهر استاندارد ملی ایران توجه داشته باشند و از خرید شیرآلات خارجی بدون مهر استاندارد جداً خودداری كنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/pGwHG
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec