اشکذر خبر

با حضور مدیر کل دفتر ابخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آب خیزداری کشور

ایستگاه زوجی طاحونه در اشکذر و سنجش و پایش فرسایش بادی میبد افتتاح شد

شناسه خبر : 102845 | تاریخ انتشار : : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۴۷ | ارسال توسط :

با حضور مدیر کل دفتر ابخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها مراتع و ابخیزداری کشور و هیئت همراه؛ همزمان ایستگاه زوجی طاحونه در شهرستان اشکذر و ایستگاه سنجش و پایش فرسایش بادی میبد افتاح شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ آخوندی مدیر کل اداره منابع طبیعی استان یزد در خصوص اهمیت پروژه ایستگاه طاحونه و سنجش پایش فرسایش بادی میبدو اهداف و اقدامات انجام گرفته توضیحاتی ارائه نمود.

آخوندی وجه تمایز حوزه ابخیز خضرآباد بزرگ را نسبت به دیگر حوزه های زوجی کشور؛ استقرار دو حوزه زوجی شاهد و نمونه طاحونه و ایستگاه زوجی فرسایش بادی میبد را در یک حوزه دانست که به صورت همزمان علاوه بر بررسی میزان روان آب، فرسایش و رسوب حاصل از فرسایش آبی و تاثیر پروژه های آبخیزداری در کاهش این عوامل, میزان رسوب حاصل از فرسایش بادی نیز برآورد می گردد.

در ادامه مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان ضمن تقدیر از دست اندر کاران و عوامل اجرایی پروژه مذکور, با اشاره به تعداد حوزه های زوجی کشور و عملکرد انها بیان داشت: با توجه به اینکه حوزه طاحونه در ابتدای راه می باشد؛ میتوان با لحاظ تجربیات دیگر حوزه ها و استفاده از تکنولوژی های جدید به نتایج بهتر و دقیق تری دست یافت.

جزی در رابطه به اهمیت کمی سازی آمارها و آنالیز داده های مختلف به ویژه در زمینه اثر بخشی پروژه های ابخیزداری پرداخت و اظهار نمود آمارهای حاصل از بخش های مختلف فرسایش و رسوب, اقلیم, پوشش گیاهی و… در حوزه زوجی طاحونه قابل تعمیم در بسیاری از حوزه های مشابه خواهد بود.

باقری معاون آب خیزداری اداره منابع طبیعی به مجموع اعتبارات مصوب و تخصیصی طی سالهای ۹۸ تا ۱۴۰۰ حوزه خضرآباد اشاره و قرارگیری حوزه زوجی طاحونه در حوزه طرح مدیریت جامع را از ویژگیهای بارز این حوزه دانست.

در ادامه همچنین از ایستگاه هواشناسی و ساختمان اداری حوزه زوجی بازدید انجام گرفت.

در پایان زارع سروی رییس اداره منابع طبیعی شهرستان اشکذر با بیان اینکه این حوزه به عنوان پایلوت استان یزد انتخاب شده است و اهمیت بسزایی دارد خواستار تخصیص اعتبارات لازم به منظور تکمیل پروژه های در دست اقدام شد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Sr0k8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *