اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

اولین ها در اشکذر + فیلم

شناسه خبر : 90563 | تاریخ انتشار : : 12 فروردین 1399 - 6:46 | ارسال توسط :

اشکذر خبر: با صدای محسن انتظاری تهیه کننده: محمدحسن طالبیان اولین ها در شهرستان اشکذر ۱- اولین کتابخانه اشکذر با ۷۰ جلدکتاب وقفی در مسجد حاجی رجبعلی اشکذر موسوم به مسجد آخوند در ماه ربیع الاول سال ۱۲۴۶ هجری قمری و ۱۲۰۹ هجری شمسی دایر شد. ۲- اولین بازار اشکذر در محلی مجاور حسینیه حاجی […]

اشکذر خبر:

با صدای محسن انتظاری

تهیه کننده: محمدحسن طالبیان

اولین ها در شهرستان اشکذر

۱- اولین کتابخانه اشکذر با ۷۰ جلدکتاب وقفی در مسجد حاجی رجبعلی اشکذر موسوم به مسجد آخوند در ماه ربیع الاول سال ۱۲۴۶ هجری قمری و ۱۲۰۹ هجری شمسی دایر شد.

۲- اولین بازار اشکذر در محلی مجاور حسینیه حاجی علیرضا، درحدود ۱۲۰ سال پیش ساخته شد که سازنده آن فردی بنام سیدیحیی شهری بود و اولین چراغ گردسوز با سوخت نفت نیز در این محل روشن می شد و در جلوی بازار نصب می گردید، در این بازار ۵ باب مغازه از جمله نانوایی، بقالی، عطاری، آهنگری و قصابی مشغول به فعالیت بودند.

۳- اولین هیئت عزاداری اشکذر هیئت جعفری با نام کنونی حسینی در سال ۱۳۲۸ هجری شمسی تاسیس شد، از جمله اولین کسانی که برای تاسیس همت کردند: آقایان حاج سید آقاحسینی، حاج حسن داداشی، حاج علی اکبردهقانی، حاج ابواحسن دهقانی و حاج سیدعلیرضا یزدی بودند همچنین اولین نوحه خوانان این هیئت آقایان حاج حسن داداشی وحاج علی اکبردهقانی بودند.

۴-اولین اداره‌ای که به اشکذر آمد بخشداری اشکذر حدود سال ۱۳۰۰ هجری شمسی بود و با توجه به این‌که شهر میبد به بخش تبدیل نشده بود و به نوعی وابسته به اشکذر بود؛ اولین محلی که بخشداری اشکذر در آنجا افتتاح شد منزل گمرکچی‌ها واقع در خیابان آیت‌الله طالقانی منزل منزل سابق مرحوم معمار حسین رحیمی و مدرسه نهال دانش فعلی است و اولین بخشدار اشکذر یدالله خان بختیاری بود.

۵- همانند اکثر نقاط کشور، برق و روشنایی اشکذر در قدیم با پیه‌سوز بود بعد چراغ‌نفتی که اول چراغ‌دستی و بعدازآن چراغ‌توری آمد؛  اولین چراغ‌توری را حاج علی‌اکبر مقنی زاده از کشور هند به اشکذر آورد که برای مردم خیلی جذاب و دیدنی بود و از آن در مجالس روضه‌خوانی استفاده می‌کردند و پیشاپیش دسته‌ها و هیات های عزاداری می‌بردند.

حدود سال ۱۳۴۵ موتور برق به همت آقاجلال علوی، اکبر محمدی و معمار حسین رحیمی مقدم وارد اشکذر شد که در خیابان طالقانی اشکذر در یک اتاق کوچکی موتوربرق را راه‌اندازی کردند و امتیاز برق فروختند.

موتوربرق تا ساعت یازده شب روشن بود و در هر خانه‌ای فقط یک چراغ روشنایی وجود داشت، در ماه رمضان هم در هنگام سحر روشن می‌کردند و سرتاسر خیابان هم چند چراغ نصب‌کرده بودند.

اولین متصدی موتوربرق اشکذر سیدعلی آقا فرزند سیدهاشم میرزا معروف به سیدعلی آقابرقی بود و بعد از آن، میرزا محمد کلانتری متصدی برق اشکذر شد.

حدود سال ۱۳۵۰ اداره برق در بخش اشکذر تاسیس شد و به مردم خدمات می‌داد، حدود سال ۱۳۵۳ برق منطقه‌ای به اشکذر آمد و بخش اشکذر هم به شبکه برق سراسری متصل شد.

هم‌اکنون نیز شهرستان اشکذر با وجود نیروگاه‌های حرراتی سیکل ترکیبی، تابان، شیرکوه و اولین نیروگاه خورشیدی استان یزد ۸۰ درصد از انرژی الکتریکی استان را تامین می‌کند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/VhGvp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec