اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
basij
iau
farntec
kilinik
car

اولین ماشینی که به اشکذر آمد

شناسه خبر : 83107 | تاریخ انتشار : : 13 مرداد 1398 - 11:49 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذرخبر ، نام ماشین حاجی مرزا خالق برای اشکذریهایی که سن و سالی از آن‌ها گذشته یادآور خاطرات زیادی است، در حدود 50سال پیش اولین وسیله نقلیه توسط مرحوم حاج میرزا خالق عسکری به اشکذر آمد؛ این ماشین یک اتوبوس قدیمی دماغ‌دار و دارای حدوداً 25 صندلی بود. مرحوم حاج میرزا خالق عسکری […]

به گزارش اشکذرخبر ، نام ماشین حاجی مرزا خالق برای اشکذریهایی که سن و سالی از آن‌ها گذشته یادآور خاطرات زیادی است، در حدود 50سال پیش اولین وسیله نقلیه توسط مرحوم حاج میرزا خالق عسکری به اشکذر آمد؛ این ماشین یک اتوبوس قدیمی دماغ‌دار و دارای حدوداً 25 صندلی بود.

مرحوم حاج میرزا خالق عسکری را می‌توان به‌عنوان یک نوآوروباز کننده راه تکنولوژی به این خط دانست. ماشین حاجی میرزا خالق هرروز صبح ساعت هفت و نیم،هشت از باغ بالا به حسینیه بخشداری می‌آمد و تا ساعت نه یا نه نیم صبر می‌کرد تا مسافرانش تکمیل شوند و بعضی وقت‌ها برای اینکه برخی از آقایان تشریف بیاورند تا مدت بیشتری صبر می‌کرد.

همان‌طور که اشاره شد این ماشین تقریباً بیست‌وپنج صندلی داشت ولی هنگام حرکت به‌طرف شهر یزد نزدیک به 40 نفر داخل ماشین بودند و بعضی وقت‌ها هم به دلیل زیاد بودن مسافران تعدادی از آن‌ها روی سقف ماشین‌سوار می‌شدند؛ ماشین حاجی میرزا خالق حدود چهل‌ تا چهل‌وپنج دقیقه در راه بود تا به شهر یزد برسد زیرا تمام جاده‌ها خاکی بود و ماشین از جاده قدیم که از داخل اله آباد می‌گذشت، عبور می کرد.

ميدان بعثت در سال 1280

مقصد اتوبوس گاراژمیدان شاه (میدان بعثت فعلی) بود و در گاراژ توقف می‌کرد تا غروب آفتاب و اشکذریهایی که برای کارهای مختلف به اشکذر آمده بودند برمی‌گشتند به گاراژ تا در هنگام غروب با این ماشین به اشکذر بیایند و اگر کسی مثلاً صبح که به شهر آمده بود، کارش تمام می‌شد مجبور بود تا غروب آفتاب صبر کند تا با این ماشین به اشکذر بیاید زیرا ماشین دیگری نبود که به اشکذر برود.

در اشکذر هم عده زیادی از بچه‌ها و بزرگ‌ترها می‌آمدند روی حسینیه بخشداری و منتظر آمدن ماشین حاجی میرزا خالق بودند و هنگامی‌که اتوبوس از دور مشاهده می‌شد بچه‌ها دویست سیصد متر به استقبال اتوبوس می‌آمدند.

کسانی که از شهرمی آمدند با خود نون شهری و پشمک یا حلوا ارده سوغات برای بچه‌ها و خانواده‌های خود می‌آوردند که بسیار موردعلاقه بچه‌ها بود.

اشکذری ها هم هر وقت صبح به شهر یزد می‌رفتند میوه آن فصل را با ماشین حاجی میرزا خالق به شهر می‌بردند و عده‌ای هم با چهارپا شب‌گیر می‌کردند  یعنی نیمه‌شب میوه ها را بار الاغ می‌کردند و بهشهر می‌رفتند تا صبح میوه‌ها به دست مشتری برسد.

 

منبع: ماهنامه مسجد مهدیه اشکذر به سردبیر و مدیرمسئولی محمدرضا بیطرف (نقل از مرحوم حاج میرزاعلی شکاری)

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/4LuIe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
basij
iau
farntec
kilinik
car