اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

اولين مدرسه زارچ ثبت ملي شد

شناسه خبر : 52981 | تاریخ انتشار : : 13 خرداد 1395 - 7:39 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر (اشکذر نیوز) به نقل از ايسنا، “محسن ذاكري‌نيا” معوان ميراث فرهنگي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مورد اين بنا گفت: این بنا از زمان تاسیس به مدت 10 تا 15 سال کاربری مسکونی داشته که بعد از آن به آموزشی تغییر کاربری داده و به آموزش […]

به گزارش اشکذر خبر (اشکذر نیوز) به نقل از ايسنا، “محسن ذاكري‌نيا” معوان ميراث فرهنگي اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مورد اين بنا گفت: این بنا از زمان تاسیس به مدت 10 تا 15 سال کاربری مسکونی داشته که بعد از آن به آموزشی تغییر کاربری داده و به آموزش و پرورش واگذار شده است و اولین مدرسه در منطقه زارچ به حساب می‌آید.

وي افزود: بنا دارای پلان چهار ضلعی و دو ورودی در ضلع های شمالی و جنوبی می باشد که ورودی اصلی در ضلع جنوبی قرار دارد. فضای داخل به صورت یک جبهه ساخت و مابقی حیاط در یک طبقه می باشد که پس از عبور از ورودی به حیاط بزرگ مدرسه می رسیم. ساختمان ها همگی در ضلع جنوبی قرار گرفته اند. در این قسمت سه ورودی به چشم می‌خورد.

ذاكري‌نيا خاطرنشان كرد: بادگیر، فضای هشتی، طاقچه های متعدد و همچنین پوشش سقف ضربی کلاس ها با قوس هلالی از جمله تزیئنات این بنا به حساب می آید.

این مقام مسئول ضمن اشاره به این که مصالح به کار رفته در بنا عموماً آجر و پوشش گچ و کاهگل است، تصریح کرد: این مدرسه ویژه زرتشتیان اله آباد ساخته شده و به عنوان اولین مدرسه موجود دراله آباد نام برده می‌شود که از دیگر ویژگی‌های بنا محسوب می‌شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/JVs1r

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124