اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
عباس علوی راد، عضو انجمن اقتصاددانان ایران:

اولویت اول دولت در سال جدید باید مهار تورم باشد/ مهمترین عامل مانع تولید در سال گذشته، بی ثباتی محیط اقتصاد کلان بود

شناسه خبر : 97855 | تاریخ انتشار : : 16 فروردین 1400 - 16:39 | ارسال توسط :

پایگاه اطلاع‌رسانی اشکذر خبر در پخش زنده پیج اینستاگرامی یزد لایو به گفتگو با دکتر عباس علوی راد دانشیار اقتصاد و عضو انجمن اقتصاددانان ایران، با موضوع موانغ تولید پرداخت.

پایگاه اطلاع‌رسانی اشکذر خبر در پخش زنده پیج اینستاگرامی یزد لایو به گفتگو با دکتر عباس علوی راد دانشیار اقتصاد و عضو انجمن اقتصاددانان ایران، با موضوع موانغ تولید پرداخت.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران در پاسخ به راه حل کنترل تورم کشور، گفت: ایران در ۵۰سال گذشته بر خلاف سایر نقاط جهان دارای تورم های بالایی بوده است، ولی اینکه بگوییم راه حلی برای کنترل تورم در ایران نداریم اشتباه است زیرا با تصمیم و اراده مستحم می توان با تورم مقابله کرد و آن را کنترل نمود.

عباس علوی راد ادامه داد: اینکه مشاهده می کنیم در تمای دولت ها مسئله تورم در میز اقتصادی دولت قرار دارد راه حل دارد، در مرحله اول دولت ها باید از خودشان انضباط مالی نشان دهند و به اندازه جیبشان خرج کنند، در مرحله دوم بانک ها باید بر خلاف دو دهه اخیر یک انضباط مالی و همترازی از خودشان نشان دهند که با انجام این موارد می توان به مشکل تورم در ایران پایان داد.

وی اولویت اول دولت در سال ۱۴۰۰ را مهار تورم دانست و اظهار داشت: کمتر کشوری را میتوان پیا کرد که توانسته باشد در شرایط تورم  ۳۶ درصدی اقتصاد خود را رشد دهد،  بنابراین ایران برای رشد اقتصادی در مرحله اول می بایست تورم را مهار کند و این را در دستور کار اول خود بیاورد.

علوی راد با اشاره به سال گذشته که به نام جهش تولید نام گذاری شده بود به موانع تولید رد این سال اشاره کرد و افزود: اولین عاملی که اجازه تحقق کامل اهداف اقتصادی سال جهش تولید را نداد، بی ثباتی محیط اقتصاد کلان ایران بود که بشدت  فضای کسب و کار ایران را آزار داد.

وی عامل دوم را نرخ ارز دانست و گفت: از اسفند سال ۱۳۹۸ تا اسفند ۱۳۹۹ شاهد ۷۰درصدی افزایش نرخ ارز بودیم که در کنار آن نوسانات شدیدی نیز در این بازه زمانی مشاهده شد که این امر سبب زیان به آن بخش از صنایعی شد که به واردات و صادرات نیاز مبرم داشند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران مهمترین عامل مانع تولید سال گذشته را نبود ثبات محیط اقتصاد کلان دانست و تصریح کرد: در سال جاری که از طرف مقام معظم  رهبری بر این مانع زدای ها تاکید شده است  باید محیط اقتصادی کشور را درای ثبات نمود که این امر در زمینه تحقق  شعار سال ۱۴۰۰ بسیار موثر است.

عباس علوی راد در ادامه گفتگو به دیگر مشکل تولید در کشور اشاره کرد و گفت: نهاد هایی که جهت رفع موانع تولید در مجلس شورای اسلامی ایجاد کرده ایم عملا در آنها اراده و تصمیم سازی مناسب جهت رفع موانع تولید صورت نمی گیرد که در این راستا مقام معظم رهبر به واسطه گزارشات دقیق رسیده، یکی از مشکلات تولید و عدم جهش تولید را موانع دانستند.

وی ادامه داد: این کارکرد ها چه به لحاظ ساختار نهاد چه به لحای قوانین تدوین شده و چه به لحاظ افرادی که این نهاد هارا مدیریت می کنند دچار مشکل هستند، که این امر نشانگر بازنگری خیلی خیلی جدی برای رفع موانع است.

 

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ysg5D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec