رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر: قلعه تاریخی اشکذر نیازمند مرمت و بازسازی جدی است.

به گزارش اشکذر خبر؛ جمالیان مدیر نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشکذر گفت: قلعه تاریخی اشکذر دارای مساحتی حدود ۲۷۵۰ متر مربع است همچنین این بنا به صورت مستطیلی شکل و دارای چهار برج در چهار گوشه یا ضلع آن است.

او بیان کرد: دیوار‌های این بنا بسیار بلند و کشیده است و ضخامت این دیوار‌ها در پایین حدود ۲ متر می‌باشد و هر چه به سمت بالا می‌رود از ضخامت دیوار کم می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر اظهار داشت: طبق شواهد به جای مانده داخل قلعه عمارت‌های داخل این قلعه به صورت دو طبقه بوده است همچنین ورودی قلعه از سمت غرب بوده است.

جمالیان تصریح کرد: در مجموع این بنا با مصالح خشت وچینه وبا ملات گل ساخته شده است همچنین این بنا به شماره ۳۰۵۰۳ متعلق به دوره افشاریه – زندیه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که در حال حاضر درتملک اداره کل میراث فرهنگی، گرشگری وصنایع دستی یزد است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر گفت: این قلعه که در محله توده در ضلع جنوب غربی آسیاب آبی وحسینیه سفید قرار گرفته دارای چهار برج دیدبانی، حفاظتی در چهار گوشه بنا است که با حصار‌های چینه‌ای بلند به هم متصل شده است.

او ادامه داد: بنا‌های داخلی قلعه که در دو طبقه بنا شده بودند همگی تخریب شده وآثار طاق‌ها و دور‌های سقف برروی حصار‌های قلعه نمایان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر اظهار داشت: این بنا یکی از بنا‌های تاریخی و با ارزش منطقه محسوب می‌شود که در کنار آسیاب آبی و حسینیه سفید و مسجد حاجی رجبعلی و همچنین سایت تاریخی اشکذر می‌تواند به مجموعه توریستی، گردشگری تبدیل شود بنابراین توجه خاصی را می‌طلبد و باید برای حفظ و بازسازی آن گام‌های جدی‌تر برداشته شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Muuf2