اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه


انگور اشکذر

شناسه خبر : 111211 | تاریخ انتشار : : ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶ | ارسال توسط :

روزگاری اشکذر را به خاطر انگورهایش می شناخته اند، انار اشکذر هم شهرت داشت، اما انگورش بیشتر،در آن ایام درخت های انگور اشکذر خیلی خوب محصول می داد.

اشکذرخبر: روزگاری اشکذر را به خاطر انگورهایش می شناخته اند، انار اشکذر هم شهرت داشت، اما انگورش بیشتر،در آن ایام درخت های انگور اشکذر خیلی خوب محصول می داد.

مردم اشکذر انگورهای خود را برای فروختن با الاغ به یزد می بردند، با صندوق های چوبی مخصوص که به اندازه یک متر بلندی داشت و ته آن کوچکتر بود تقریبا مثل قند که چهار گوش است و حدود ۴۰-۴۵ کیلو انگور می گرفت. دو تا از این صندوق ها را پر می کردند با طناب می بستند دو طرف الاغ و می بردند (نشریه آوای اشکذر )

خوشه های انگور آن قدر بزرگ می شد که بعضی ها وقتی می خواستند انگور بچینند و ظرف کنند، برای جلوگیری از چشم زخم خوشه های بزرگ را چند تکه می کردند.

انگور های کُمُری و شونی، سمرقندی و مهریزیش زبانزد بود بطوری که مرحوم دکتر محمد علی اسلامی  ندوشن در جلد دوم کتاب« روزها » چنین می نویسد: « انگور یزد،از قدیم دارای مرغوبیت و شهرت بوده و تا عصر حاضر نیز این خوبی و مرغوبیت را حفظ کرده است:یا ذائقه من جرم گرفته است و یا واقعیت آن است که در هیج جای دنیا انگور به لطافت  انگور کُمُری اشکذر نخوردم ،مگر یک بار در هرات افغانستان.»

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/ZQDdS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

.:. آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه