اشکذر خبر


اندیشه درست و انتخابی سرنوشت ساز

شناسه خبر : 99205 | تاریخ انتشار : : 27 خرداد 1400 - 12:48 | ارسال توسط :

زمامی می توان گفت؛ فلان آقا می تواند انتخاب درست و شایسته ای برای شورای شهر باشد که بنده به عنوان رأی دهنده مطمئن باشم وی آگاهی، دانش، تجربه، بینش کافی را در تحقق اهداف کلی و جزئی و حتی کلان شهر را دارد.

اشکذر خبر مهدیه سالاری اکثر ما با چالش انتخاب روبرو بوده ایم و گاها ملزم به انتخاب یک مورد مناسب از میان موارد مختلف بوده ایم. اما در پاره ای از مواقع عواملی باعث می گردد ما در انتخاب مان آنگونه که باید درست عمل نکنیم و در آینده ای دور و نزدیک و حتی در همان لحظه از انتخابمان نادم و پشیمان گشته ایم.

تصور کنید؛ تصمیم دارید برای گذران لحظاتی شاد و مفرح و برای دقایقی استراحت به یکی از باغات تفریحی شهرتان بروید؛ با پرس و جو و اندکی تحقیق یکی از دوستان شما دو نمونه از باغات تفریحی نزدیک به محل زندگی تان را به شما معرفی می کند. شما به اتفاق خانواده به یکی از این دو آدرس می روید اما با کمال تعجب و اندکی تأسف می بینید که جای پارک برای خودروی شما وجود ندارد. آن لحظه از اقامت در آنجا منصرف می شوید. اما فرزندان شما با اصرار از شما می خواهند که این مکان را برای تفریح از دست ندهید. شما کمی می اندیشید  و این لحظه دو  راه حل  به ذهنتان می رسد یکی اینکه خانواده را پیاده کنید و خودتان برای پارک نمودن خودرویتان به دنبال جای مناسب اما دورتر از باغ بروید یا اینکه بگویید؛ نه اینجا شلوغ است و جای پارک ندارد.

اگر انتخاب شما مورد اول باشد زمانی که وارد باغ می گردید و فضای بکر و زیبای باغ را می بینید و بعد از گذراندن ساعاتی در کنار عزیزانتان و استفاده از امکانات عالی و منوی جالبی که در اختیارتان قرار گرفته است به خودتان می گویید ارزش این را داشت که خودروی خود را در جای دیگر پارک کنید؛ حتی اگر زحمت چند دقیقه پیاده روی را به جان خریده باشید. زیرا از انتخابتان به هیچ وجه نادم و پشیمان نیستید.

اما ممکن است از رفتن به آن مکان خودداری کرده باشید و به باغ  دیگری رفته باشید و زمانی که وارد باغ می شوید شاید فضا آنقدر چنگی به دلتان نزند و آنگونه برایتان دل چسپ نباشد اما از اینکه خودروی خودتان را در نزدیک درب باغ پارک نموده اید و مجبور نیستید؛ زمان برگشت به زحمت افتید از انتخابتان راضی و خشنود هستید و سعی می کنید موجبات رضایت خود و خانواده را فراهم نموده و خوش بگذرانید. دقت نمودید ؟ در هر دو مورد شما لذت بودن در کنار خانواده را در یکی از باغات شهر را به دست آورده اید. اما ملاکتان برای انتخابتان متفاوت می باشد. گاهی ما در انتخابمان دچار خطا می گردیم و برای گریز از احساس بد و حال بدمان خود را توجیه کنیم انتخابمان کاملا درست و منطقی بوده است.

زمانی که تصمیم به ازدواج گرفتیم  ملاک هایی برای انتخاب داریم و سعی می کنیم در انتخابمان نیز آن ملاک ها را رعایت کنیم اما گاهی ملاک هایمان ما را به دردسر می اندازد و حتی به جدایی از همسرمان منجر می گردد. زمانی که برای خرید لباس به بازار می رویم زیباترین انتخابمان را می نماییم و ممکن است چشم هر بیننده ای را خیره سازد. اما لباس مان مناسب فصل نیست مانند لباس جین در فصل تابستان و لباسی از جنس نخ و خنک کننده در فصل زمستان…

انتخاب هایمان به اینجا ختم نمی شود  و گاهی انتخابمان بر سرنوشت دیگران نیز تأثیر می گذارد. مانند همین انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا؛ ملاک هر یک از ما برای انتخاب فرد مورد نظر ممکن است متفاوت یا مشترک باشد؛ اما آه از نهاد آدمی بر می خیزد؛ زمانی که به ملاک بعضی از افراد در نوع انتخابشان می نگریم. مثلا زمانی که فردی می گوید بنده به آقای … رأی می دهم چون نسبت نزدیکی با اقوام مادرم دارد و ممکن است کار مرا در مورد آن زمین در شورا حل نماید. یا من به خانم … رأی می دهم چون طرفدار آن جناح  سیاسی است و من نیز از همان جناح هستم. به آقای … رأی می دهم چون همکار سابق بنده هست و ما نان و نمک یکدیگر را خورده ایم؛ من به خانم … رأی می دهم چون نمی خواهم آقای … رأی بیاورد.

همه ی اینها دلایل غیر منطقی و غیر اصولی ما در انتخابمان می باشد. در بعضی از انتخاب ها جای جبران برای برگشت وجود ندارد و ممکن است پیامدهای منفی ناشی از این انتخاب روزها، ماهها و سالها بر جای بماند. زمامی می توان گفت؛ فلان آقا می تواند انتخاب درست و شایسته ای برای شورای شهر باشد که بنده به عنوان رأی دهنده مطمئن باشم وی آگاهی، دانش، تجربه، بینش کافی را در تحقق اهداف کلی و جزئی و حتی کلان شهر را دارد.

زمانی بنده می توانم بگویم که خانم… صلاحیت نشستن بر کرسی انتخابات را دارد که بدانم با بیان قوانین و مواد ذکر شده در قانون و با استفاده از قدرت سخنوری خود با نشان دادن رفتاری سالم و در خور یک شخص مسئول می تواند از حقوق مردم شهر دفاع نموده و به خواسته های به حق آنها پاسخی روشن دهد.

انتخاب ما اگر از روی احساسات و از روی عواطف و به دلیل تعصبات قومی باشد نه تنها نمی تواند گره ای از مشکلات دیارمان را حل نماید بلکه می تواند خسارات و آسیب های جبران ناپذیر زیادی را وارد سازد.

کلام آخر:

بیایید در این روزهای واپسین مانده به انتخابات اندکی با تأمل و تعقل و تدبر انتخابی شایسته و ارزشمند داشته باشیم. باشد که خشنود گردد باریتعالی و رستگار گردند مردمان دیارمان که از جنس نور و امیدند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/LEQ2s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *