• کد خبر: 39442
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: جمعه 28 فروردین 1394 - 09:51
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خبر داد
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از امضای موافقتنامه ای برای حفاظت از بافت تاریخی شهر یزد و ثبت آن در فهرست جهانی یونسکو مابین با پژوهشگاه میراث فرهنگی کشورخبر داد.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از روابط عمومی اداره میراث  فرهنگی استان، محمدمهدی شرافت گفت: با توجه به اینکه روند اجرایی ثبت بافت تاریخی شهر یزد در فهرست جهانی در حال طی شدن است، ضروری بود تا موافقتنامه ای در راستای حفاظت از این بافت ارزشمند و با موضوع مطالعه و تدوین پلان مدیریتی عرصه حریم شهر تاریخی یزد تدوین شود.

  وی افزود: در این توافقنامه از تاریخ اول فروردین سال جاری به مدت یکسال تامین اعتبار لازم برای انجام پروژه و تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز مجری به همراه جزئیات مربوطه بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است .

  مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد:ضمن آنکه برگزاری دوره آموزشی برای کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد، تهیه و تنظیم پلان مدیریت پرونده ثبت جهانی و تهیه و تنظیم اسناد و مدارک مربوط به پرونده ثبت جهانی مطابق با فرمت های یونسکو از تعهدات پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور به عنوان مجری است.

  استان یزد 2270 هکتار بافت تاریخی دارد که شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  یزد گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه ها، زیارتگاههای زرتشتیان، خانه های تاریخی، آب انبارها، باغ های تاریخی ، بادگیرها و بازارچه ها اشاره کرد.

  قرار است بافت تاریخی شهر یزد در سال 2016 به عنوان نماینده ایران برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی شود.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/Y7CXb

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *