اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

امشب؛ وقوع ماه‌گرفتگی در آسمان ایران/ چگونه نماز آیات بخوانیم؟

شناسه خبر : 65946 | تاریخ انتشار : : 16 مرداد 1396 - 21:11 | ارسال توسط :

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از  ابنا ـ امشب ـ دوشنبه 16 مردادماه ـ در ایران ساعت 21 و 52 دقیقه و 55 ثانیه نخستین ماه گرفتگی سال 96 آغاز می شود و در ساعت 23 و 45 دقیقه و 10 ثانیه به پایان می‌رسد. این ماه گرفتگی در ساعت 17 و 22 […]

 

به گزارش اشکذر خبر به نقل از  ابنا ـ امشب ـ دوشنبه 16 مردادماه ـ در ایران ساعت 21 و 52 دقیقه و 55 ثانیه نخستین ماه گرفتگی سال 96 آغاز می شود و در ساعت 23 و 45 دقیقه و 10 ثانیه به پایان می‌رسد.

این ماه گرفتگی در ساعت 17 و 22 دقیقه و 55 ثانیه به وقت جهانی آغاز و در ساعت 19 و 18 دقیقه و 10 ثانیه ماه از نیم سایه زمین خارج می شود.

این ماه گرفتگی که در 4 قاره جهان قابل مشاهده می باشد از نوع جزئی است یعنی تنها بخشی از ماه در سایه زمین قرار خواهد گرفت.

خسوف یا ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که خورشید و زمین و ماه در یک راستا قرار بگیرند و فاصله ماه از زمین از حد معینی بیشتر نباشد.

ـ نماز آیات چیست و علت شرعی وجوب آن کدام است؟

نماز آيات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشيد و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غيرعادى که باعث ترس بيشتر مردم شود مانند بادهاى سياه يا سرخ و يا زرد که غيرعادى باشند؛ تاريکى شديد، فرو رفتن زمين و ريختن کوه، صيحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى ‏شود. در غير از کسوف و خسوف و زلزله، بايد آن حادثه موجب ترس و وحشت بيشتر مردم شود، و حادثه‏ اى که ترس آور نباشد و يا موجب ترس و وحشت افراد نادرى گردد، اعتبار ندارد.

ـ نماز آیات چگونه باید خوانده شود؟

ج: به چند صورت مى ‏توان آن را بجا آورد:

صورت اول: بعد از نيت و تکبيرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همين طور ادامه دهد تا يک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نمايد و بعد براى رکعت دوم قيام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.

صورت دوم: بعد از نيت و تکبيرةالاحرام، حمد و يک آيه (البته احتساب بسم‌الله به عنوان يک آيه خلاف احتياط است) از سوره ‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آيه ديگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آيه ديگرى از همان سوره را قرائت نمايد و همين طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره ‏اى که پيش از هر رکوع، يک آيه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قيام نمايد و حمد و آيه ‏اى از يک سوره را بخواند و به رکوع برود و همين طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به يک آيه از سوره ‏اى اکتفا کند، نبايد سوره حمد را بيش از يک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.

صورت سوم: يکى از رکعت‌ها را به يکى از دو صورت و رکعت ديگر را به نحو ديگر بجا آورد.

صورت چهارم: سوره ‏اى را که آيه ‏اى از آن را در قيام پيش از رکوع اول خوانده، در قيام پيش از رکوع دوم يا سوم يا چهارم تکميل نمايد، که در اين صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قيام بعدى اعاده نموده و يک سوره يا آيه ‏اى از آن را اگر پيش از رکوع سوم يا چهارم است، قرائت کند، و در اين صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.(منبع: اجوبه الاستفتائات سوال 712 ـ 711)

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/rpIZD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124