• کد خبر: 92533
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 تیر 1399 - 10:24
  یادداشت
  با همه ی این تفاسیر عده ای از لذت هایشان نگذشتند و چشم و گوش بسته به کار خود ادامه دادند. نمی دانستند فرشتگانی هستند که تقریبا چهار ماه است از بیمارستان ها و درمانگاه ها خارج نشدند و دلشان برای به آغوش کشیدن خانواده هایشان پر میکشد.

  اشکذر خبر؛ زینب فرهمندزاد؛ اَعان َلله قلبا تُمنی ما لَیس مَکتوبا له خدایا یاری کند قلبی را که در آرزوی چیزی است که تقدیرش نیست.

  تقریبا چهل سال پیش بود که کشوری مدعی شد که خلیج فارس برای ماست؛تنگه هرمز برای ماست؛شلمچه و اهواز و آبادان و خوزستان برای ماست. خوب می دانستیم که این حرف ها آغازگر نبردی بزرگ است، از خود دفاع کردیم، کاری که همیشه می کردیم. مگر میشود متجاوزی در برابرمان باشد و ما سکوت کنیم. گفتیم که ایران مهد آریایی هاست، مهد مردمانی که از همان آغاز کار غیرت آرش کمانگیر، شجاعت آریوبرزن و مردانگی کوروش کبیر داشتند. باز هم گفتند که ایران برای ماست،ایران تاریخ اجداد و پدران و میراث فرزاندانمان است؛گفتیم که ایران همان کشوری است که می خواستند عقاید و باورهای غربی خود را بر آن تحمیل کنند، چادر از سر دختران و زنان بکشند وآزادی را به آن ها یاد بدهند ولی مثل همیشه سرسخت و استوار ایستادیم. اینبار حرفی از جانبشان نشنیدیم ولی با توپ و تانک و اسلحه از مرز های اهواز و خرمشهر و شلمچه ورود کردند تا به قول خودشان میراث فرزندانشان را پس بگیرند ولی سخت در اشتباه بودند چون ما به همین آسانی کشور به دست دشمن نمیدادیم.مگر میشود از کشوری گذشت که هر وجب از خاکش یادآور آرمان و ارزشی است که همه باهم آن را ساخته ایم. آن زمان همه رفتند؛ »ناموس « دلیر مردانی رفتند و از همه چیزشان گذشتند که فقط به یک چیز فکر می کردند: ارزش و « شیرزنانی ایستادند که فقط یک چیز در ذهنشان جولان میداد و خواستار یک چیز بودند:  آرمان پسران سیزده ساله ای نارنجک بر کمر بستند و از کودکیشان گذشتند که فقط یک چیز را می فهمیدند به نام غیرت…

  چهل سال پیش در این چند جمله و حرف ها خلاصه نمی شود چون در برابر همه اینها کسانی هم بودند که همه چیزشان را برداشتند و برای رهایی و آزادی مهاجرت کردند به آن طرف آب های خلیج فارس و کسانی هم بودند که لباس رزم پوشیدند علم بر دوش گرفتند و یا علی گفتند و غیرت خود را به همگان نشان دادند و تا آخرین نفس ایستادند تا مبادا آب در دل کسی تکان بخورد. هشت سال مقاومت وایثار و فداکاری دیدیم، گذشت و گذشت و گذشت…

  چهل سال گذشت و دوباره در سال نودو هشت همه چیز تکرار شد، فقط با یک تفاوت، که اینبار کشوری مدعی در برابر ما نیست یا متجاوزی با اسلحه های سرد و سنگین برای زورگویی و ظلم قیام نکرده است. این بار کشور ما با ملت یا کشوری روبرو نیست، مدعی و دشمن جدید ما ویروسی منحوس و خطرناک به بود که اولین مبتلایان در چین گزارش شدند.

  اواخر سال ۹۸ است و نام کرونا یا نام علمی کووید ۱۹ رفته رفته تمام جهان گرفتار این ویروس شدند. ولی ما مثل همیشه فرشتگانی داشتیم که اینبار با جامه های سپید و در پوشش پرستار و پزشک مدافع سلامت ما بودند و در خط مقدم می جنگیدند و با فداکاری و مهربانی های بی اندازه شان فقط از ما یک چیز می خواستند که با ماندن در خانه هایمان آن ها را یاری کنیم. وقتی ما بر سر سفره های هفت سین مان جمع شده بودیم آنان بر سر بالین بیماری جمع شده بودند که با این ویروس دست و پنجه نرم میکرد. تمام لحظات جنگ جوری دیگر برایمان تداعی می شد.یا علی گفتیم و به دستور رهبر کشورمان قوی تر از همیشه ظاهر شدیم و غیرت یک ایرانی را به همگان نشان دادیم که همیشه و همه وقت در کنارمان بود و با حرف هایش امید و آرامشی به ایران تزریق میکرد اینبار هم گفت که می توانیم گفت که برای ایرانی ها نشد معنی ندارد. عده ای به پیروی از دستورش مشغول دوخت ماسک برای هموطنانشان شدند،بعضی ها تا نیمه های شب مشغول ضدعفونی کردن خیابان ها و ….. شدند،بعضی ها داوطلبانه برای تدریس های مجازی مشغول شدند تا مبادا در این شرایط علم آموزی و بساط آموزش ویادگیری بسته شود و عده ای هم با افتخار به جمع آوری بسته های معیشتی یا بهداشتی برای نیازمندان پرداختند.

  با همه ی این تفاسیر عده ای از لذت هایشان نگذشتند و چشم و گوش بسته به کار خود ادامه دادند. نمی دانستند فرشتگانی هستند که تقریبا چهار ماه است از بیمارستان ها و درمانگاه ها خارج نشدند و دلشان برای به آغوش کشیدن خانواده هایشان پر میکشد. به خاطر صبوری های مادر پرستاری،به خاطر بغض های گاه و بیگاه دخترکی که دلتنگ پدرش است صبوری کنیم تا این شرایط طاقت فرسا و تلخ هرچه زودتر تمام شود و ما دوباره بتوانیم لبخند های گرم و دلنشین پرستاران و تمام کسانی که در این مدت مدیون زحماتشان هستیم را ببینیم.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/6Pz9b

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *