طرح آبیاری تحت فشار با برخورداری از ۶۳۷۶ میلیون ریال کمک بلاعوض از محل کمک های فنی و اعتباری سفر ریاست جمهوری و خودیاری ۱۱۳۱میلیون ریال در ۱۵/۹۴ هکتار از اراضی روستای اسلام آباد اشکذر در ایام الله دهه مبارک فجر افتتاح شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ با حضور علیرضا بزرگی مدیرعامل شهرکهای کشاورزی کشور، سیدمسعود عظیمی معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار، سیدابوالفضل وکیلی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان یزد و جمعی از مسئولین، طرح آبیاری تحت فشار با سیستم بابلر در ۱۵/۹۴ هکتار از باغات پسته شهرستان اشکذر افتتاح شد.

سیدابوالفضل وکیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که در حوزه آب و خاک از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده، بحث صرفه جویی و بهره وری مناسب از آب است، اظهار کرد: اگر در استان آب نباشد زندگی و تولید در همه بخش ها بخصوص بخش کشاورزی سخت می شود.

وکیلی گفت :در راستای بهره وری و بالابردن راندمان آب، مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با اعتباراتی که هر ساله توسط وزارت جهاد کشاورزی به استان داده می شود، شروع به اجرای شیوه های نوین آبیاری کرده است که این روشها به دو شکل کم فشار و تحت فشار انجام می شود .

وی گفت: حدود ۸۰ درصد اجرای روش نوین آبیاری در استان به روش کم فشار و ۲۰ درصد تحت فشار می باشد.

وکیلی در ادامه اعلام کرد: در راستای حمایت از این طرح ها، جهاد کشاورزی به عنوان نماینده دولت به ازای هر هکتار برای اجرای روش نوین ابیاری کم فشار در سال جاری مبلغ معادل ۱۹ میلیون تومان و در اجرای روش آبیاری نوین تحت فشار مبلغی معادل ۵۴ میلیون تومان به کشاورز به صورت بلاعوض کمک می کند که این مبالغ نسبت به افزایش قیمت ها می تواند کمک قابل توجهی برای کشاورز در جهت اجرای این روش باشد.

وی افزود: البته بخشی هم توسط خود کشاورزان و با استفاده از تسهیلات بانکی یا به شیوه خودیاری تامین می گردد.

این مسئول بیان کرد :در مجموع بالغ بر ۵۰ هزار هکتار از اراضی استان یزد به روش های نوین آبیاری با خدمات و کمک های دولت یا بدون خدمات توسط خود بهره برداران به روش های نوین آبیاری تجهیز شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: بخشی از اراضی کشاورزی به دلیل خورده مالکی شدن ،کاهش شدید آب دهی قنوات و بخش هایی از اراضی که متاسفانه داخل محدوده قانونی شهر ها قرار گرفته بخاطر حساسیت های اجتماعی امکان اجرای این طرح را ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بحث سازگاری با کم آبی یک تکلیف است که در واقع ما باید بپذیریم که در استان خشک زندگی می کنیم و بارش را کم داریم اما زندگی و تولید باید رشد داشته باشد و باید توجه داشت که نیاز روزانه مردم به مواد غذایی با افزایش جمعیت سالانه بیشتر می شود، باید همیشه مواد غذایی سالم در دسترس مردم قرار دهیم و به نوعی مردم احساس بکنند که از نظر امنیت غذایی در جایگاه مناسبی در کشور قرار داریم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/2R7Rq