اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

“اشکی”نامی آشنا در استان یزد و پر آوازه در کشور

شناسه خبر : 23581 | تاریخ انتشار : : 05 مرداد 1392 - 10:00 | ارسال توسط :

به گزار ش خبرنگار اشکذر نیوز، علی محمد اشکی اشکذری یا بهتر است بگوییم اشکی نامی است که برای تمام مردم شهرستان آشناست.کمتر کسی هست که نام اشکی را بشنود و تصویری از پارک اشکی در ذهن او نقش نبند.هر غریبه ایی که وارد اشکذر می شود به اولین نامی که برمی خورد اشکی هست.خیر […]

به گزار ش خبرنگار اشکذر نیوز، علی محمد اشکی اشکذری یا بهتر است بگوییم اشکی نامی است که برای تمام مردم شهرستان آشناست.کمتر کسی هست که نام اشکی را بشنود و تصویری از پارک اشکی در ذهن او نقش نبند.هر غریبه ایی که وارد اشکذر می شود به اولین نامی که برمی خورد اشکی هست.خیر بزرگواری که با احداث پارک بزرگ اشکی هم برای مردم این شهر و هم برای مسافران مامن امنی ساخته تا در آن استراحت کنند.
در این یاداشت که توسط سعید دهقانی اشکذری سردبیر اشکذر نیوز انجام شده است خواستیم تا قدری با این برزگ مرد عمران و آبادی اشکذر و کشور بیشتر آشنا شویم.شاید بارها آقای اشکی را دیده باشید و یا یا نامش را شنیده باشید ولی از راز موفقیتش چیز ی ندانید.
اشکی
وی در سال 1309در اشکذر محله باغستان متولد شد. پدرش نایب عبدالله نام داشت که کدخدای اشکذر بود تا چهارم دبستان را در فیروزآباداشکذر و دو سال پایانی ابتدایی را در خود اشکذر گذراند و مابقی تحصیل خود را تا اخذ مدرک سیکل در مدرسه سعدی یزد گذراند.وی با توجه به علاقه شدید به پیشرفت در سن 17 سالگی اشکذر را به مقصد تهران ترک کرد پس از ورود به تهران با توجه به علاقه،به رشته های فنی روی آورد.سپس برای ادامه تحصیل علاوه بر کار به هنرستان شبانه راه آهن تهران رشته راه و ساختمان رفت و به ادامه تحصیل مشغول شد.وی با پشتکار عجیب و مثال زدنی روزانه فاصله 4ساعته منزل تا هنرستان را با دوچرخه طی می کرد.
پس از اخذ مدرک دیپلم در شرکت راه و ساختمانی که مدیر عامل آن یزدی بود به عنوان کارمند ارشد استخدام شد وبه مدت 7سال در آن شرکت کار نمود.
پس از آن یک شرکت خصوصی را به نام خود به ثبت رساند وبه مدت حدودا 44سال در سرتاسر ایران به انجام کارهای بزرگ عمرانی پرداخت.
راه،راه آهن،ساختمان و…از جمله سرشاخه های کاری وی بود.پیشرفت شرکت اشکی تا حدی رسید که روزانه حدود 2500نفر کارگر وکارمند وتکنسین ومهندس و…در شرکت وی در سرتاسر ایران مشغول به کار بودند.
اولین کار بزرگ وی با ساخت بازار رضای مشهد که حدود 363باب مغازه وتشکیلات بود آغاز شد.
ساخت فازهای متعدد ذوب آهن اصفهان،ساخت راه آهن اصفهان-یزد خصوصا ایستگاه راه آهن اشکذر،ساخت شهرک آهن شهر بافق،شهرک 400دستگاه مشهد،هتل همای مشهد،ایستگاه مسافری راه آهن مشهد،خوابگاههای دانشگاه شیراز،ساخت دانشکده الکترونیک دانشگاه شیراز،ساخت پادگان نیروی دریایی بندرعباس،باغ شاه ومرکز مبادلات پستی تهران وساخت ساختمان اصلی شهرداری مرکزی تهران که در جنب کاخ دادگستری قرار دارد بخشی از پروژه های مهم وی می باشد.
از شاهکار های هنری وی می توان به ساخت ایستگاه مسافری راه آهن مشهد که سقف آن با طول 78متر و عرض 37متر بدون ستون ساخته شده است و در خاور میانه بی نظیر است اشاره کرد. دیگر شاهکار وی باغ شاه تهران یا همان مرکز مبادلات پستی کشور می باشد که طول 300 متر را بدون ستون سقف زده است که اثری کم نظیر در پایتخت ایران است.از دیگر شاهکارهای اشکی ساخت نهر نادری مشهد بطول 12کیلومتر در کمتر از 9ماه می باشد.
اشکی 2
زیباترین و دلنشین ترین کار عمرانی وی که خاطرات زیادی را با آن دارد بازسازی حرم مطهر امام رضا (ع)بدون تخریب گنبد و گلدسته آن است.وی ارتفاع 80سانتیمتری صحن اصلی حرم را با ضریح به دو مترو نیم افزایش داد.
بزرگترین پروژه ایی که اشکی در دست گرفت  ساخت شهرداری مرکزی تهران بود که 26000متر زیربنا در 11طبقه را کمتر از 3سال تکمیل کرده و تحویل داد.
اشکی بهترین مشوق خود را در طول زندگی همسرش می داند.وی رمز موفقیت خود را اول خداوند و سپس پشتکار وتلاش وسعی در انجام صحیح کارهای محوله به خود می داند.
وی دارای چهار فرزند می باشد که همگی دارای تحصیلات عالیه می باشند.دو پسر وی دارای مدرک فوق لیسانس و ساکن آمریکا هستند.یک دخترش نیز پزشک و ساکن آمریکاست ودختر دیگرش هم دارای لیسانس روانشناسی می باشد که در تهران زندگی می کند.
اشکی واقعا به اشکذر عشق می ورزد وشهرش را دوست دارد و همیشه عنوان میکند که :هرکجای دنیا که باشم قلبم به یاد اشکذر می تپد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/MSBuz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124