اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

استیضاح وزیر آموزش وپرورش قبل ازتعطیلات عید

شناسه خبر : 28392 | تاریخ انتشار : : 17 اسفند 1392 - 21:18 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز؛تاکنون سخن از استیضاح چند وزیر به میان امده ؛ درحالیکه هنوز عمر دولت به یکسال نرسیده ولی انگار این نمایندگان قصد دارند درمقابل دولت محکمتر ظاهر شده و هر طور شده مطالبتاتشان را پیگیری کنند ؛ این است که استیضاح وزیراموزش وپروش هم دردستور کار قرار گرفته وبه صورت جدی دنبال […]

به گزارش اشکذر نیوز؛تاکنون سخن از استیضاح چند وزیر به میان امده ؛ درحالیکه هنوز عمر دولت به یکسال نرسیده ولی انگار این نمایندگان قصد دارند درمقابل دولت محکمتر ظاهر شده و هر طور شده مطالبتاتشان را پیگیری کنند ؛ این است که استیضاح وزیراموزش وپروش هم دردستور کار قرار گرفته وبه صورت جدی دنبال میشود.
درهمین راستا ، نماینده مردم قصرشیرین گفت که استیضاح وزیر آموزش و پرورش فردا با 18 محور به هیات رییسه تقدیم می‌شود.
فتح‌الله حسینی ، با بیان اینکه طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش 18 محور دارد گفت: تاکنون بیش از 80 امضای برای این استیضاح جمع آوری شده که با توجه به تشکیل جلسه علنی فردا (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بعد از یک هفته تعطیلی جهت سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه پیش‌بینی می‌شود که تعداد امضاها بیشتر شود.
وی با بیان اینکه یکی از طراحان اصلی استیضاح فانی است مهمترین محور این استیضاح را محقق نشدن وعده پرداخت مطالبات فرهنگیان عنوان و اظهار کرد: با وجودی که ما وزیر را فردی اخلاق‌مدار و دوست‌داشتنی می‌دانیم ولی مشکلاتی همچون سو مدیریت در حوزه‌های مختلف آموزش و پرورش ومحقق نشدن مطالبات فرهنگیان ما را بر آن داشت که طرح استیضاح را جمع‌آوری کنیم چون پاسداری از امانت مردم را بر خود واجب می‌دانیم.
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع مطالبات فرهنگیان را از دولت گذشته پیگیری می‌کردیم که در این دولت نیز آن را ادامه دادیم ولی تاکنون مطالبات آنها پرداخت نشده است این قشر مظلوم واقع شده و نارضایتی از عملکرد وزیر دارد به همین دلیل ما به دنبال احقاق حقوق آنها هستیم.
حسینی همچنین تاکید کرد تمامی تلاش را به کار خواهد گرفت تا بعد از تکمیل امضاها، استیضاح را به هیات رییسه جهت قرار دادن در روال کاری تقدیم کند.
این نماینده مردم در مجلس نهم با امتناع از گفتن اسامی امضا‌کنندگان طرح مذکور تصریح کرد: از تمامی کمیسیون‌های مجلس نمایندگانی خواستار استیضاح فانی هستند.
همچنین عبدالوحید فیاضی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با بیان اینکه استفاده از عناصر سیاسی در بدنه وزارت آموزش از دلایلی است که طرح استیضاح فانی را موجب شده است، گفت: این طرح به علت ناکارآمدی وزیر آموزش و پرورش در انجام کارهای محوله مورد استقبال نمایندگان قرار گرفته است.
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: پس از تقدیم طرح استیضاح فانی به هیات رئیسه باید منتظر تعیین زمان اجرای آن بود.
***استیضاح در یک قدمی میز هیئت‌رئیسه
درحالیکه تا کنون هیچ استیضاحی به میز هیات رییسه نرسیده و تمام موارد با گفتگوی وزیر واستیضاح کنندگان به پایان رسیده انگار این بار قرار است که طرح نمایندگان به هیات رییسه هم برسد تا وزیر اموزش وپرورش عیدی خوشی نداشته باشد.
درعین حال اقای وزیر خیلی خونسرد استیضاح را حق نمایندگان دانسته با این حرفش از نمایندگان منتقدش استقبال میکند.
دراین خصوص ، وزیر آموزش و پرورش درباره اخبار منتشر شده مبنی بر تلاش عده‌ای از نمایندگان برای استیضاح وی، گفت: نمایندگان طبق قانون اختیاراتی دارند که ما هم تابع اختیارات آنان هستیم.
علی‌اصغر فانی ، درباره تلاش عده‌ای از نمایندگان برای استیضاح وی، افزود: نمایندگان اختیاراتی دارند که طبق اختیارات خود عمل می‌کنند.
وی با بیان اینکه در این زمینه هر اتفاقی بیفتد با آن موافق هستم، در پاسخ به اینکه درباره استیضاح آیا چیزی به شما اعلام شده یا خیر، تاکید کرد: هنوز چیزی به من اعلام نشده است.

***استیضاح استندبای شد
درهمین حال ،یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش که توسط فتح الله حسینی، نماینده مردم قصرشیرین در مجلس کلید خورده بود، فعلا متوقف شده و رایزنی هایی برای رفع مسائل مطرح شده از سوی طراحان در حال انجام است.
جواد هروی گفت:من با فتح الله حسینی به عنوان طراح استیضاح وزیر آموزش و پرورش صحبت هایی داشتم و از او مهلت خواستم تا محورهای ذکرشده توسط وی در طرح استیضاح را با وزیر آموزش و پرورش در میان بگذارم و رایزنی هایی انجام شود که کار به استیضاح کشیده نشود؛ او نیز قول داد فعلا استیضاح فانی را به حالت استندبای نگه دارد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه هر دو طرف این طرح استیضاح، نسبت به مسائل و مشکلات یکدیگر قانع شوند، درباره رابطه دولت و مجلس گفت: تصور من بر این است که مجلس با دولت یازدهم از در دوستی و تعامل وارد شده و این موضوع نیز بسیار جدی بوده است، ولی این بدان معنا نیست که نمایندگان خلع سلاح شده باشند.
نماینده مردم قائنات در مجلس ادامه داد: نباید به جهت آنکه دولت تازه ای روی کار آمده است، از نمایندگان خواست مسائل و مشکلات را نادیده بگیرند یا از ابزار نظارتی خود چشم پوشی کنند.
هروی، مجلس را به عنوان چشمان بینای مردم توصیف کرد و افزود: نمایندگان مجلس به نمایندگی از تمام مردم می توانند در برابر مشکلات و نارسایی هایی که به وجود می آید، از ابزار خود استفاده کنند که ابتدا طرح سوال است، ولی اگر نیاز بود از استیضاح نیز ابایی نخواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه در هفت ماهی که از شروع به کار دولت یازدهم می گذرد، حتی یک مورد استیضاح هم وجود نداشته است، ادامه داد: آستانه تحمل نمایندگان در برابر اقدامات دولت، نه تنها کم نبوده که زیاد هم بوده است، ولی آنها نخواهند پذیرفت که لقب وکیل الدوله بودن را بر خود داشته باشند.
***استیضاح عملی نخواهد شد
درعین حال ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با بیان اینکه استیضاح وزیر آموزش و پرورش عملی نخواهد شد، گفت: لازم است در شرایط کنونی اگر نواقصی در سیستم آموزش و پرورش وجود دارد مجلس با ایجاد فضای تعامل به رفع آن بپردازد.
عباس مقتدایی در گفت وگو با خانه ملت، با یادآوری مطرح شدن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش از سوی برخی از نمایندگان، گفت: به نظر می‌رسد که استیضاح فانی عملی نخواهد شد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه طرحی مبنی بر استیضاح فانی به صورت رسمی به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نرسیده است، افزود: مجلس باید در فضای منطقی و متعادل به رفع نواقص در وزارت آموزش و پرورش و سایر وزارت‌خانه‌ها بپردازد.
وی با بیان اینکه ممکن است گلایه‌هایی نسبت به بخشی از عملکردها در وزارت آموزش و پرورش وجود داشته باشد، تصریح کرد: اما نظر کلی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حمایت از وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همه نهادهای آموزشی است.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی موضوع استیضاح مطرح نیست، گفت: جامعه نیز چنین کششی را در سطوح مختلف آموزشی ندارد.
وی ادامه داد: کمیسیون آموزش مجلس از مسئولان وزارت‌ آموزش و پرورش بارها درخواست کرده تا مطالبات و دیدگاه‌های نمایندگان مجلس را به شکل جدی مورد توجه قرار دهد.
مقتدایی تاکید کرد: خواسته ما از نمایندگان از یک سو صبوری و از آموزش و پرورش توجه جدی به مسائل است.
وی بابیان اینکه موضوعی مبنی بر استیضاح وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون به صورت رسمی مطرح نشده، گفت: تلاش بعضی از نمایندگان مجلس که ارتباط بیشتری با امور آموزشی کشور دارند این است که با ایجاد فضایی آرام مشکلات را مرتفع کنند.
***استیضاح به صلاح کشور نیست
همچنین ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که راه های بهتری برای حل مشکلات آموزشی وجود دارد گفت:استیضاح حق نماینگان است اما در مقطع کنونی مطرح نمودن آن مناسب نیست لذا اقتضای زمان ایجاب می کند که بر اساس حکمت رفتار نماییم.
قاسم جعفری با بیان این مطلب که دغدغه نمایندگان در مسائلی که مطرح کرده اند کاملا حرفه ای و در زمینه آموزش و پرورش است، افزود: اگر تعامل مناسب میان معاونین وزیر و نمایندگان صورت گیرد، جایی برای طرح مباحث حاشیه ای و استفاده سودجویان در راستای سیاسی جلوه دادن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش نخواهد بود.
نماینده مردم بجنورد و جاجرم در مجلس شورای اشلامی با اشاره به نزدیک بودن پایان سال تحصیلی و مطرح شدن بحث اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب وآماده شدن دولت جهت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها به لزوم تعامل ویژه طرفین در مقطع کنونی تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود و موارد فوق در مقطع کنونی مطرح کردن بحث استیضاح به صلاح کشور نیست.
وی افزود:با شناختی که من از نمایندگان مجلس سراغ دارم به این موضوع ایمان دارم که آنها فقط خواسته های مردم را پیگیری کرده و دغدغه مشکلات آموزشی را دارند لذا از معاونین وزیر و مسولان مربوطه تقاضا دارم که با شرکت در جلسات مشترک به حل مشکلات موجود کمک نمایند.
وی با بیان اینکه امروز بیش از ده میلیون دانش آموز و یک میلیون فرهنگی در کشور فعالیت می کنند، تصریح کرد: ما نباید باعث نگرانی این طیف عظیم در کشور شویم و مسائل را باید به نوعی مدیریت کنیم که به منافع ملی کشور خدشه ای وارد نشود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به زمان کوتاهی که از روی کار آمدن دولت یازدهم می گذرد، افزود:
مطرح کردن استیضاح در زمان کنونی مانند چیدن میوه نارسیده است و ما باید بر اساس حکمت رفتار کنیم وبر همین اساس اگر راه سهل الوصول تری برای رسیدن به اهداف خود داریم درابتدا آن را بکار گرفته و در آخر اگر مشکلات از بین نرفت ، استیضاح رامطرح نماییم.
*قدس آنلاین*

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/fetvk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124