اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

استاندار یزد: عزم ما برای تبدیل استان یزد به قطب پزشکی کشور جدی است

شناسه خبر : 42905 | تاریخ انتشار : : 31 مرداد 1394 - 17:50 | ارسال توسط :

به گزارشاشکذر نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در آستانه روز پزشک، نشست هم اندیشی جمعی از پزشکان یزدی با استاندار یزد در سالن زنده یاد حمیدیا برگزار شد. استاندار یزد در ابتدای این نشست ضمن تبریک روز پزشک به همه پزشکان استان، هدف از برگزاری این هم اندیشی را بحث پیرامون […]

به گزارشاشکذر نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در آستانه روز پزشک، نشست هم اندیشی جمعی از پزشکان یزدی با استاندار یزد در سالن زنده یاد حمیدیا برگزار شد.
استاندار یزد در ابتدای این نشست ضمن تبریک روز پزشک به همه پزشکان استان، هدف از برگزاری این هم اندیشی را بحث پیرامون بررسی دستیابی یزد به عنوان قطب پزشکی کشور و بررسی پتانسیل ها و نیازهای این امر دانست و گفت : در مجموع به دنبال این هستیم که جایگاه و توانمندیهای استان در مسیر تبدیل به قطب پزشکی کشور را بشناسیم و اگر در این مسیر ضعف ها و نیازمندیهایی نیز وجود دارد، آن را نیز شناسایی و در جهت رفع آن اقدام کنیم.
“سیدمحمد میرمحمدی ” آنگاه به بیان آماری درخصوص توانمندیها و ظرفیتهای استان در عرصه پزشکی پرداخت و خاطرنشان کرد: استان یزد از نظر دارابودن تعداد تختهای بیمارستانی در کشور رتبه اول را دارد و در ازای هر 100 هزار نفر، 278 تخت در استان موجود است، همچنین از نظر تعداد پزشک نیز استان یزد رتبه اول کشور را داراست و در ازای هر صد هزار نفر، 78 پزشک موجود است که نشان می دهد ما در این دو حوزه تأثیرگذار و در بخش پزشکی از دیگر استانها جلوتر هستیم و این ظرفیت بسیار بالایی است.
وی افزود: یکی دیگر از ظرفیت های موجود در استان جهت تبدیل آن به قطب پزشکی ، وجود خیرین محترم و بزرگواریست که در زمینه تأمین فضا، امکانات و تجهیزات پزشکی کمکهای شایانی را انجام داده و می دهند.
عالی ترین مقام اجرایی استان آنگاه با اشاره به این امر که “استان یزد از نظر دارابودن تجهیزات و امکانات پزشکی جایگاه نسبتاً مناسبی در کشور دارد ” خاطر نشان نمود: برخی کمبودها در این خصوص احساس می شود که باید در جلسات اینچنینی شناسایی تا جهت رفع آن برنامه ریزی صورت گیرد.
استاندار یزد سپس به تعریف قطب پزشکی پرداخت و گفت: اینکه استان یزد به قطب پزشکی کشور بدل شود یعنی اینکه در این استان شرایطی فراهم آید که هر بیماری از هر نقطه از کشور و یا منطقه و جهان به استان مراجعه کرد، تمامی خدمات بهداشتی ، درمانی و دارویی و خدمات جانبی آن را دریافت کند و به همه این موارد دسترسی داشته باشد تا مجبور نشود برای اخذ خدمات به دیگر نقاط کشور مراجعه کند.
“سیدمحمد میرمحمدی ” در ادامه نیازمندیهای استان برای دستیابی به ظرفیت تبدیل به قطب پزشکی کشور را در 14مورد به شرح ذیل اعلام کرد :
1- احداث مراکز آموزشی- پزشکی به منظور در اختیار داشتن اماکنی جهت رفع نیازهای علمی و تجربی و پزشکی استان
2- در اختیار داشتن مراکز پژوهشی به منظور پرورش ایده ها و نظرات مطلوب و انجام تحقیقات لازم در حوزه پزشکی در استان
3- ایجاد مرکز راهنمایی و هدایت بیماران به منظور ارائه راهنمایی های لازم به همه مراجعه کنندگان جهت دسترسی آسان به مراکز پزشکی و درمانی استان
4- دستیابی مراکز درمانی و بیمارستانی استان به تمامی استانداردهای بین المللی در عرصه درمانی و پزشکی
5- ایجاد زمینه پرورش و آموزش دستیاران جهت ارائه کمک به پزشکان استان
6- جلب پشتیبانی روزافزون مؤسسات خیریه و خیرین در این راستا
7- تربیت و در اختیار داشتن مترجمین موردنیاز جهت ارائه خدمات لازم به بیمار و همراهان وی
8- احداث هتل بیمارستان به منظور ارائه خدمات ویژه به بیماران و همراهان آنها
9- تأمین تجهیزات و امکانات مورد نیاز بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی استان
10- ایجاد مراکز عرضه و تولید تجهیزات پزشکی در استان
11- احداث امکانات جانبی مورد نیاز جهت خدمات به همراهان بیماران از جمله احداث مراکز اسکان مناسب و پارکینگ
12- ایجاد مراکز مراقبت سلامت جهت ارائه خدمات موردنظر به مراجعین
13- احداث مراکز مشاوره سلامت در ارتباط با بیماران روحی و روانی
14- ارائه هر گونه حمایت دولتی در چارچوب قوانین و برنامه های مصوب از بخشهای خصوصی و خدمات دهنده
استاندار یزد سپس ادامه داد: اگر بتوانیم این موارد را در قالب برنامه های مدون، هدفمند و مشخص طراحی کنیم امکان اینکه در سفر آتی ریاست محترم جمهوری به استان طرح و جهت اجرای آن تأمین اعتبار شود موجود است.
عالی ترین مقام اجرایی استان در پایان تأکید کرد: مجموعه استان قصد دارد با جدیت در راستای تبدیل استان یزد به قطب پزشکی کشور گام بردارد تا چرخه پزشکی کشور و استان تکمیل شود و این فرآیند بنحو مطلوب صورت گیرد و امیدوارم در طی این مسیر، همراهی، هم اندیشی و هم فکری همه پزشکان استان یار و مددکار مسئولین استان باشد.
در ادامه هز یک از پزشکان و مسئولین حاضر در این نشست، نقطه نظرات خود را پیرامون موضوع عنوان داشتند.
در پایان این جلسه مقررشد تا کارگروهی ویژه به ریاست استاندار یزد جهت بررسی این امر تشکیل شود تا در آن با حضور پزشکان و صاحبنظران، برنامه ها، اهداف، چشم انداز، نیازها و ظرفیتهای استان برای دستیابی به عنوان قطب پزشکی کشور بحث و تبادل نظر شود.
گفتنی است در این نشست هم اندیشی آقایان دکتر حاجب مرتاض مشاور امور بهداشت و سلامت استاندار یزد، دکتر مجیبیان، دکتر افلاطونیان، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) استان و تنی چند از صاحبنظران پزشکی استان حضور داشتند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/5iOzG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124