اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
basij
iau
farntec
kilinik
car

از کتابخوان های سال ۱۳۶۰ اشکذر تا یادگاری دانش آموزان در هفته کتاب ۱۴۰۰

شناسه خبر : 102862 | تاریخ انتشار : : 03 آذر 1400 - 7:43 | ارسال توسط :

آنچه فاصله چهل ساله را به بهترین شکل تصویر می کند و تجربه ها را نشان می دهد همین قلم و کتاب است.

به گزارش اشکذر خبر؛

هفته کتاب ۱۴۰۰هم تمام شد؛ اما داستان کتاب و کتابخوانی تمامی ندارد. هرچند با آمدن فضای مجازی و نرم افزارها این یار مهربان از نامهربانی های ما گله دارد؛ اما بسیاری از ما بازهم یک سال دیگر و هفته کتاب دیگری گذشت و از این یار مهربان خواستیم برای نامهربانی های ما صبور باشد، طلاق مان ندهد شاید به سراغش برگشتیم.

بگذریم؛ چند هفته پیشتر در مسجد مهدیه بودم یکی از بچه های مسجدی دوید حاج آقا، حاج آقا دیروز کتابخانه را تمییز می کردیم یک دفتر بزرگ قدیمی پیدا کردیم برای سال ۱۳۶۰ یعنی حدودا چهل سال پیش؛ دفتر کتابدار مسجد مهدیه اشکذر؛ دفتری که اسم کسانی که کتاب امانت می گرفته اند در آن می نوشتند و کتاب های قدیمی دیگر، کتاب‌های دینی از برخی نویسندگان که حالا صددرصد ضد مطالب این کتاب‌ها دارند می نویسند و می گویند و به عنوان ضد انقلاب شناخته می شوند.

حاج آقا با دفتر امانت و این کتاب‌های قدیمی چه باید کرد!؟

گفتم : ماشالله به همت شما؛ حالا دیگه باید برای کتابخانه مسجد مهدیه یک موزه کوچیک درست کنید و تاریخچه مسجد و کتابخانه را مستند کنید.

همین گپ و گفت با چند تا از بچه های دهه هشتادی تلنگری شد تا برویم سراغ چند دانش آموز دهه شصتی آن زمان و از کم وکیف اولین کتابخانه شهرستان اشکذر یعنی کتابخانه مسجد مهدیه بگویند. نکته مشترک صحبت های این چند عزیز این بود؛ آن روزها که از این کتابخانه امانت می‌گرفتیم با خود کتاب باید خلاصه کتاب را در یک صفحه تحویل می دادیم و در آخر هر ماه به کسانی که بیشترین مطالعه و خلاصه نویسی داشتند جایزه می دادند!

به مناسبت هفته کتاب ۱۴۰۰ یکی از این دانش آموزان دهه شصتی را دعوت کرده بودیم برای دانش آموزان دهه هشتاد و نودی این حرفها را بگوید تا رود کتاب و کتابخوانی هم چنان ادامه داشته باشد.

وقتی صحنه یادگاری نوشتن و امضاء دانش آموزان امروز را در دفتر کتابخانه مسجد مهدیه اشکذر در کنار امضای دانش آموزان دهه شصتی کنار هم دیم؛ با خود گفتم: آنچه فاصله چهل ساله را به بهترین شکل تصویر می کند و تجربه ها را نشان می دهد همین قلم و کتاب است. گفتم چه خوب است این نکته را ثبت کنم برای دانش آموزان چهل سال آینده تا قصه کتاب و متفکر شدن ادامه داشته باشد برای اولین کتابخانه شهر من مسجد مهدیه اشکذر…

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/X8svT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
basij
iau
farntec
kilinik
car