اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec
یادداشت سردبیر

اداره ورزش و جوانان فرهنگ عمومی اشکذر را تخریب نکند

شناسه خبر : 100167 | تاریخ انتشار : : 16 مرداد 1400 - 9:42 | ارسال توسط :

ما مانده‌ایم و فرهنگ خوبِ خیّریِ حاکم بر دیارمان، مردمانِ خوب و قدرشناس و نیز مسئولانی که هیچ‌گونه تعهدی و دلداگی نسبت به این باور و این فرهنگ که به فرهنگ غالب و عمومی تبدیل شده است؛ ندارند و نسلی که در مقابل سبز خواهد شد و قطعا باید ادامه دهنده راهِ گذشتگان خود باشند. اما به نظر می‌آید این نوعِ از رفتار مسئولان نه تنها بهانه‌ای برای ادامه دادنِ راه گذشتگان برای نسل جدید بوجود نمی‌آورد؛ بلکه تا حدود زیادی موجبات دلسردی نسل کنونی و به تبع آن نسل آینده را فراهم خواهد آورد. 

اشکذر خبر _ علی مشیری‌نیا؛ در تعریف فرهنگ عمومی می‌شود: فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزشها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند و فراتر از گروهها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.

همچنین فرهنگ واژه آشکار و پنهانی است که سخت در پس پرده ابهام قرار دارد. سهل ممتنعی که دیده نمی‌شود و خودنمایی می کند. ماهیتی به شدت پیچیده، نامتعین و سیال دارد. این مفهوم سیال در هر خطه و نقطه‌ای از جهان به گونه‌ای متفاوت و مجزا تعریف می‌شود و اقتضائات گوناگونی دارد. آنچه به عنوان فرهنگ عمومی در یک جامعه تعریف می شود برگرفته از باورها و اعتقادات مذهبی، باورها و اعتقادات بومی و محلی، آیین های سنتی و قدیمی و حتی خرافات و باورهایی است که رفته‌رفته طی ده ها و بلکه صدها سال در ذهن مردم رسوخ کرده است و نیز فرهنگ تعیین کننده چگونگی تفکر و احساس اعضای جامعه است.

در شهرستان اشکذر با اندک مداقه در آثار و ابنیه تاریخی عیار فرهنگ امور خیریه مشخص شده و طراز شخصیت فرهنگی گذشتگان و نیز دلیل اقدامات خیری در این خطه مشخص و معیّن می‌گردد.

در طول تاریخ احساس تعلق به این منطقه از سوی شهروندان آنچنان در باور مردمانِ سخت‌کوش و فرهیخته رخنه کرده است که انجام هر کار خیری با مشارکت خیرین این شهرستان که بعضا در سایر شهرستان‌ها و نیز استان‌های کشور امری ناممکن است؛ امکان‌پذیر بوده و بعضا مشاهده می‌شود که نیک‌اندیشان اشکذری به طور داوطلبانه و حتی گاها بدون هیچ‌گونه درخواستی رسمی اقدام به انجام امور خیریه‌ای نموده‌اند. (مرحوم رکن‌الدینی در رستاق، مرحوم خزعلی در مجومرد و نیز مرحومان اشکی، توکلی، کلانتریان، ذاکری، طباطبائی، رحیمی و حاج علی اصغر دهقانی و ده‌ها خیر نیک اندیش دیگر)

قطعا آنچه می‌تواند جبران این خوبی، نجابت و فرهیختگی باشد؛ قدردانی از این بزرگواران در قالب حفظ این آثار از سوی مردم، نهادها و ارگان‌های حکومتی و دولتی و نیز شورای فرهنگ عمومی می‌باشد. چه اینکه مغفول ماندن از این آثار و خسارت وارد شدن به این آثار این توانایی را دارد تا این فرهنگ قابل ستایش به فراموشی سپرده شود و موجبات دلسردی آحاد مردم در زمینه انجام امور خیر را فراهم آورد.

یکی از این موارد استخر مرحوم کلانتریان است که مرحوم کلانتریان به پشتوانه ذهن روشن و نیز احساس تعلق به اشکذر عزیز آنرا احداث و به مردم اشکذر هدیه داده و مدیریت آن به اداره ورزش و جوانان سپرده شده است.

اما حالا و با شیوع ویروس منحوس کرونا و توام با تعطیلی این مکان شاهد هستیم که شیشه‌های این مکان شکسته شده و اتفاقا طی گزارشی با عنوان تخریب تنها استخر اشکذر بدلیل بی کفایتی مسئولان ورزش جهت انعکاس به مسئول این اداره در این پایگاه خبری منتشر شده است. اما نه تنها پاسخ مناسب و در شان مردم فرهیخته اشکذر دریافت نشد؛ بلکه طی تماس با این مسئول؛ با بی‌مهری تمام به این درخواست پاسخ داده شد.

حال ما مانده‌ایم و فرهنگ خوبِ خیّریِ حاکم بر دیارمان، مردمانِ خوب و قدرشناس و نیز مسئولانی که هیچ‌گونه تعهدی و دلداگی نسبت به این باور و این فرهنگ که به فرهنگ غالب و عمومی تبدیل شده است؛ ندارند و نسلی که در مقابل سبز خواهد شد و قطعا باید ادامه دهنده راهِ گذشتگان خود باشند. اما به نظر می‌آید این نوعِ از رفتار مسئولان نه تنها بهانه‌ای برای ادامه دادنِ راه گذشتگان برای نسل جدید بوجود نمی‌آورد؛ بلکه تا حدود زیادی موجبات دلسردی نسل کنونی و به تبع آن نسل آینده را فراهم خواهد آورد.

لذا از فرماندار محترم و نیز امام جمعه عزیز اشکذر به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی تمنا داریم تا ضمن تذکر به مسئولان نهادها و ادارات حکومتی و دولتی مانع از دلسردی مردم و خیّران عزیز شوند و زمینه و بستر برای اقدامات بیشترِ اینگونه‌ای را فراهم آورند.

کلام آخر

در بند دوم شرح وظایف شورای فرهنگ عمومی از تلاش برای حذف سنت‌های غلط و تشویق مردم به حفظ و تقویت ارزش‌های دینی، انقلاب اسلامی و فرهنگی شهرستان‌ها به عنوان یکی از وظایف ذاتی این شورا نام برده شده است.

با توجه به اینکه مردم اشکذر فی نفسه به ارزش‌های دینی معتقد بوده و خود را ملزم به رعایت آن می‌دانند و با عنایت به اینکه انجام امور خیر مورد تاکید فرهنگ ناب محمدی (ص) و سیره زندگی اهل بیت (ع) می‌باشد؛ به نظر می‌آید بخشی از کار شورای فرهنگ عمومی انجام شده تلقی می‌گردد و تنها وظیفه و زحمت این شورا باید حفظ این فرهنگ باشد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/xfA5H

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec