اشکذر خبر


اجرای عملیات مرمتی در مجموعه سلطان بندرآباد

شناسه خبر : 101141 | تاریخ انتشار : : ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۵ | ارسال توسط :

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اشکذر از اجرای عملیات مرمتی در مجموعه سلطان بندرآباد خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر؛ مهدی جمالیان با اشاره به اجرای عملیات مرمت مجموعه سلطان بندرآباد گفت: با اجرای عملیات مرمتی؛ قسمتی از بدنه سردر مسجد جامع و ورودی حسینیه مجموعه سلطان بندرآباد کاهگل شد و نیز آجر فرش قسمتی از محوطه ورودی مجموعه انجام شد.

جمالیان در همین رابطه افزود: این مجموعه تاریخی  و عظیم متعلق به قرن ۹و۸ ه.ق دارای مسجد، حسینیه، خانقاه، آب انبار ،حمام،برجهای حفاظتی، بقعه و… می باشد که مدفن عده ای از مشایخ سلسله دادایی می باشد.

وی در ادامه تشریح کرد: ورودی اصلی بنا در ضلع شمالی واقع شده که بعد از آن به فضای هشتی و سپس به حسینیه می رسیم که در مرکز آن کلکی بنا شده است؛ در ضلع جنوبی حسینیه ایوانی بلند بنا شده که فضای گنبدخانه و بقعه در پشت ایوان واقع شده است.در ضلع غربی مسجد جامع قرار گرفته است  که دارای دو شبستان میباشد زمستانه وتابستانه. شبستان تابستانه این مسجد بمانند مسجد جامع یزد دارای صحن با رواقهایی در اطراف ایوانی بلند و فضای گنبدخانه می باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر در ادامه گفت: قدیمی ترین بنای این مجموعه خشتی، خانقاهی است که در ضلع شرقی مجموعه قرار گرفته است که در داخل آن مسجدی دو قبله می باشد که در نوع خودجالب و دیدنی است در ضلع شرقی خانقاه ورودی حمامی است که در حال حاضر در زیر ریگ مدفون است که دور تا دور این مجموعه با حصار و برج  های دیدبانی حفاظت می شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/s4qLF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *