اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

“سیدضیاء مرتضوی اشکذری” داوطلب خبرگان یزد شد

شناسه خبر : 47814 | تاریخ انتشار : : 01 دی 1394 - 20:28 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز، آیت الله سید ضیاء مرتضوی اشکذری فرزند سید رضا مرتضوی از عالمان دینی یزد در سال 1337 در اشکذر یزد متولد شد. وی از دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات: شبیری زنجانی، شیخ جواد تبریزی، عبدالله جوادی آملی، یوسف صانعی، حسینعلی منتظری، استفاده کرده و در فلسفه و عرفان شاگرد […]

به گزارش اشکذر نیوز، آیت الله سید ضیاء مرتضوی اشکذری فرزند سید رضا مرتضوی از عالمان دینی یزد در سال 1337 در اشکذر یزد متولد شد.

وی از دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات: شبیری زنجانی، شیخ جواد تبریزی، عبدالله جوادی آملی، یوسف صانعی، حسینعلی منتظری، استفاده کرده و در فلسفه و عرفان شاگرد آیات حسن زاده آملی، جوادی آملی و یحیی انصاری شیرازی بوده و اکنون خود ایشان نیز 10 سال است که به تدریس دروس خارج فقه (عالی‌ترین سطح حوزه) اشتغال دارد.

وی در کنار تعلیم و تدریس حوزوی، کتب و مقالات فراوانی نیز داشته که بعضا 3 تا 11 چاپ داشته و کتاب های عاشورا در فقه؛ امام خمینی و الگوهای دین شناسی در مسائل زنان؛ درآمدی بر شناخت مسائل زنان؛ فاطمه (س) گلواژه آفرینش؛ درآمدی بر شکل گیری شخصیت جوان؛ فقه الثقلین (عربی، تقریرات طلاق)؛ و روزهای خاطره (ترجمه) از آثار اوست.
همچنین تا کنون افزون بر 200 مقاله، سرمقاله و رساله از وی در نشریات و روزنامه های مختلف همچون روزنامه جمهوری اسلامی، مجله پیام زن، مجله حکومت اسلامی و مجله علوم حدیث به چاپ رسیده است که از آن جمله می توان به مقالات شیخ مفید و فقه حکومت؛ درآمدی بر نظریه شیخ انصاری درباره خمس؛ بازتاب عاشورا در فقه سیاسی شیعه؛ اختلاف حکومتی (30 قسمت)؛ تفسیر سوره نور و پژوهشی در تعیین تاریخ ولادت حضرت فاطمه (س) اشاره کرد.
آیت الله مرتضوی از ابتدای سال 1371 ش، به راه اندازی و انتشار ماهنامه پیام زن (ویژه مسائل زنان و خانواده) دست زد و سردبیری و مدیریت آن را بر عهده گرفت و این نشریه تا کنون به صورت منظم منتشر می‌شود. از دیگر فعالیت های علمی و فرهنگی وی می توان موارد زیر را نام برد:
ـ سردبیری فصلنامه حکومت اسلامی وابسته به دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری (4 سال)
ـ مسئولیت مرکز تحقیقات علمی دبیرخانه خبرگان رهبری (به مدت 5 سال)
ـ همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی از جمله راه اندازی و مسئولیت صفحه امام خمینی (ره) ( پنج سال)
ـ شرکت در کنگره های علمی متعدد همراه با ارائه مقاله
ـ همکاری علمی و آموزشی با موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)
– همکاری با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
– مديريت پژوهشکده فقه و حقوق دفتر تبلیغات اسلامی
ـ راهنمایی و مشاوره پایان نامه های حوزوی
– پژوهشكده فقه و حقوق 1386 – 1390
– مديريت دانشنامه امام خميني

وی از چهره‌های فرهیخته و مستقل حوزوی مورد وثوق آیت‌الله ابراهیم امینی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.

منبع:خبرگزاری خبرآنلاین

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/BZOFS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124