• کد خبر: 92540
   منتشر کننده: حسین دهقانی
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 19 تیر 1399 - 07:32
  آیت الله حاج شیخ علی اکبر عالم رجبی در سال ۱۲۶۱در فیروزآباد اشکذر چشم به جهان گشود و به دلیل شجاعت و قاطعیت به شجاع الطلاب معرف بود.

  آیت الله حاج شیخ علی اکبر عالم رجبی فرزند حسین فرزند محمد علی فرزند رجب  در سال ۱۲۶۱در قریه فیروزآباد اشکذر تولد یافت. نقل است که وی از ۶ سالگی به مکتب می رفت و آنقدر علاقه به درس و قرآن داشت که پیش از حضور استاد درمکتبخانه حاضر می گردید چنانکه درمدت ۶ماه قرآن را فرا گرفت.

  ایشان در درس علما و رو حانیون منطقه خویش شرکت می نمود و تا سن ده سالگی مقدمات دروس حوزوی را فرا گرفت.

  به دلیل علاقه به ادامه تحصیل راهی نجف اشرف گردید و به مدت ۲۶ سال در درس بزرگان آن دیار شرکت کرد و با جدیت به کسب علوم و معارف دینی پرداخت.

  در آنجا به کسب  درجه اجتهاد از آیت الله سید محمد کاظم طباطبایی یزدی و آیت الله سید محمد فیروزآبادی نائل آمد و به تحصیل و تدریس  پرداخت. مدت ۱۶ سال در درس آخوند خراسانی شرکت کرد.

  وی به دلیل شجاعت و قاطعیت به شجاع الطلاب معرف بود. با آیت الله حائری یزدی مانوس و هم درس بود و درسال ۱۲۹۵ (حدود ۳۵ سالگی) با ایشان وارد ایران می شوند؛ که ایت الله حائری به اراک رفته و ایشان به همراه همسر و فرزند  برای بازدید خانواده به فیروزآباد عزیمت نمود.

  همسر ایشان که ایرانی مقیم نجف بود به علت بیماری در فیروزآباد درگذشت و ایشان از خانواده سادات مشتاقیون یزد همسر اختیار می کند و از یازگشت به نجف منصرف شده و در فیروزآباد ماندگار می شود.

  درزمان رضاخان که فعالیت روحانیون با موانع بسیاری روبرو بود به دلیل شجاعت و تسلط علمی و معنوی به ارشاد مردم منطقه زارچ و اشکذر و رستاق پرداخت و مامورین نیز احترام مقام معنوی والا ایشان را داشتند.

  شجاع الطلاب ۴۰ سال به کار امامت جماعت و قضاوت بدون حق الزحمه مشغول بود و از راه کشاورزی ارتزاق می کرد.

  عالم رجبی با حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی مانوس بود و به دلیل تسلط علمی از ایشان نیز استفتاء می کرد. از شاگردان ایشان آیت الله سید روح الله خاتمی و حاج ملا محمد اردکانی را می توان نام برد.

  از خاطرات زندگی این عالم جلیل القدر موارد زیادی نقل شده است که چند نمونه در ذیل بیان می شود:

  مساله ای برای فردی پیش می آید، هنگامی که مشکل خویش را نزد علمای نجف می برد هنگامیکه ایشان متوجه می شوند که از یزد آمده است به وی می گویند عالمی همچون شیخ علی اکبر عالم الرجبی در یزد می باشد؛ مسئله خویش را چرا به نجف آورده ای؟! وی را به حاج شیخ علی اکبر ارجاع می دهند.

  آخوندی از شهر نجف به یزد آمده بود و مورد اقبال مردم قرار گرفته بود. روحانیون یزد در مسائل متعددی با وی اختلاف نظر پیدا کرده بودند. مرحوم آیت الله میرسید علی مدرس نامه ای به شیخ علی اکبر نوشته و از ایشان دعوت می کند تا در مجلس این شخص در حسینیه میر قطب یزد شرکت نماید و با ایشان مناظره نماید. در حین سخنرانی هنگامی که آن روحانی از مسیر صحیح خارج می شود. مرحوم حاج شیخ علی اکبر به ایشان تذکر می دهد و به دلیل تسلط علمی حاج شیخ علی اکبر آن روحانی تسلیم شده و بحث را ادامه نمی دهد و از یزد می رود.

  موارد بسیاری از شجاعت ایشان در قضاوت و برخورد با افراد شرورکه موجبات آزار و اذیت مردم را فراهم می کردند ذکر شده است و مواردی نیز از هدایت آنان توسط حاج شیخ علی اکبر  نقل شده است.

  مرحوم آیت الله حاج شیخ علی اکبر عالم الرجبی با آن تسلط علمی که داشتند در زادگاه خود فیروزآباد ماندند و به همین علت کمتر در میان مردم یزد شناخته شده اند و راهی را همچون دیگر علما ی بزرگ نظیر آیت ا.. حائری را دنبال کنند. ولی از خود ایشان نقل است که از این بابت که توانسته است در آن دوران به هدایت و انذار مردم منطقه از زارچ تا رستاق بپردازد و با تسلط علمی و فقهی خود مشکلات مردم را تا حد توان برطرف سازد و بخشی از علم خود را در عمل هویدا سازد خدا را شاکر است.

  آیت الله حاج شیخ علی اکبر عالم الرجبی به سال ۱۳۲۹ در بزد در سن ۷۱سالگی درگذشت و در میان غم واندوه مردم در سلطان شیخداد به خاک سپرده شد .

   

  منبع: وبلاگ کتابخانه عمومی حضرت سید الشهداء یزد

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/JXfIZ

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *