• کد خبر: 39412
   منتشر کننده: علی جعفری
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 21:02
  +گزارش تصویری
  رييس جهاد کشاورزي دهستان کذاب از آغاز عمليات تکثير گياه دارويي مرزنگوش در دهستان کذاب خبر داد.

  به گزارش خبرنگار اشکذر نیوز از خضرآباد، مرزنگوش ازجمله گياهان دارويي است که تکثير آن از طريق بوته‌های با عمر سه تا پنج سال به زمین‌های جديد منتقل می‌شود که به گفته رييس جهاد کشاورزی دهستان کذاب تکثير آن بدین‌صورت است که هر بوته به 7 تا 10 بوته کوچک تقسیم و در زمین‌های آماده‌شده از قبل منتقل می‌شود.

  کاظم مسروري فر با بيان اينکه تکثير مرزنگوش از اوايل فروردین‌ماه آغاز و به مدت دو ماه ادامه دارد، گفت: به لحاظ بارندگی‌های اواخر سال گذشته و سال جاري و درآمدزایی خوب و قابل‌توجه اين محصول انحصاري دهستان کذاب، کشاورزان اين منطقه تمايل بيشتري به اختصاص دادن زمین‌های خود به کاشت اين محصول نشان دادند به‌طوری‌که سطح کاشت اين محصول با 30 درصد رشد از 30 هکتار به 40 هکتار افزایش‌یافته است.

  رييس جهاد کشاورزي دهستان کذاب پیش‌بینی کرد تا در زمان برداشت اين گياه دارويي که در ماه‌های شهريور و آبان انجام می‌شود به ازاي هر هکتار دو تن و درمجموع بيش از 80 تن مرزنگوش توليد و به بازار مصرف عرضه شود.

  وي با بيان اينکه گياه دارويي مرزنگوش علاوه بر مصرف غذايي در صنایع داروسازي نيز کاربرد دارد اضافه کرد: مرزنگوش تولیدشده در دهستان کذاب علاوه بر مصرف داخلي به مرکز استان يزد و شهرستان‌های هم‌جوار به استان اصفهان نيز صادر می‌شود.

  رييس جهاد کشاورزي دهستان کذاب به کشاورزان کذابي توصيه کرد: به‌منظور افزايش برداشت محصول و درآمدزایی بيشتر قبل از تکثير زمین‌های خود را کاملا آماده و علف‌های هرز آن را پاک‌سازی نمايند.

  لازم به ذکراست که در راستاي برنامه ترويج گياهان کم آبخواه و به لحاظ کم آبخواه بودن مرزنگوش نسبت به سبزي جات و خيار سبز از ارزش اقتصادي بالاتري برخوردار است.

  آغاز تکثیر مرزنگوش در خضرآباد آغاز تکثیر مرزنگوش در خضرآباد آغاز تکثیر مرزنگوش در خضرآباد آغاز تکثیر مرزنگوش در خضرآباد آغاز تکثیر مرزنگوش در خضرآباد

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/AVBgD

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *