• کد خبر: 85371
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: سه شنبه 30 مهر 1398 - 08:08
  رئیس اداره صمت شهرستان اشکذر از آغاز طرح تشدید بازرسی و نظارت بر نهاده های دامی در قالب گشت‌های مشترک هفتگی در این شهرستان خبر داد

   

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان اشکذر؛ با توجه به نیاز کنترل نهاده‌های دامی در شهرستان اشکذر؛ طرح نظارتی ویژه کنترل و پایش نهاده‌های دامی در شهرستان اشکذر از ماه گذشته شروع شده است.

  هدف از اجرای این طرح که توسط ادارات صنعت، معدن و تجارت، دامپزشکی و جهاد کشاورزی و در قالب گشت‌های مشترک از واحدهای دامداری و مرغداری مستقر در سطح شهرستان اشکذر در حال اجرا است؛ پایش و کنترل نهاده‌های دامی یارانه‌ای از قبیل جو، ذرت و سویا که توسط دامداران و مرغداران خریداری شده و همچنین نحوه حمل و انبار این نهاده‌ها می‌باشد.

  اجرای طرح کنترل و پایش برای اولین بار در استان یزد سطح شهرستان اشکذر

  میثم فلاح رئیس اداره صمت شهرستان اشکذر با تاکید بر لزوم تایید فعالیت مرغداری‌ها و دامداری‌ها از سوی این اداره؛ از تمامی مرغداران و دامداران در شهرستان خواست تا ضمن مراجعه به این اداره صنعت معدن و تجارت برای تایید واحدشان در سامانه جامع انبارها، نسبت به دریافت آموزش‌های لازم در خصوص چگونگی خرید این نوع نهاده ها و نیز کار با سامانه های موجود اقدام کنند.

  تداخل صنفی از معظلات در سطح شهرستان اشکذر است

  فلاح  از تداخل صنفی به عنوان حکایت تمام ناشدنی و درد کهنه بازار شهرستان اشکذر نام برد و گفت: تداخل صنفی در سطح شهرستان به گونه‌ای است که گاه برای خیرخواهی، گاه برای افزایش درآمد، گاهی بدلیل نبود فضای فیزیکی مناسب و البته مسئله اصلی بدلیل رقابت ناسالم بین واحدهای صنفی بوجود آمده است.

  وی با اشاره به اینکه تداخل صنفی نظارت های مستمر بازرسان واحدهای صنفی و حتی واحد نظارت و بازرسی اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت را هم سخت کرده است؛ گفت: اگر یک واحد صنفی در رسته مورد نظر و در عرضه یک نوع محصول پروانه کسب نداشته باشد؛ به طور قطع امکان نظارت بر آن فراهم نیست و یا نظارت را بسیار سخت و پیجیده میکند.
  فلاح در ادامه با اشاره به اینکه در جاده سنتو نیز تداخل صنفی مشاهده می شود؛ گفت: تداخل صنفی مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد؛ چرا که در حقیقت مایه تضییع حقوق مردم و شهروندان است.

  وی با اشاره به عادی شدن تداخل صنفی در میان شهروندان؛ بزرگترین معظل این شهرستان نام برد و گفت: این معظل به وضوح در برخی از واحدهای صنفی شهرستان اشکذر مشهود است، مسئله‌ای که چنانچه از دید ناظران اتاق اصناف مغفول بماند؛ بستر تخلفات صنفی واحدهای صنفی را فراهم می کند و با تداخل صنفی و شغلی چشم هر ناظری را به بی راهه می کشاند و با سدمعبر، آلایندگی و عدم تناسب امکانات واحد صنفی با خدماتی که ارائه می شود سرآغاز دردسرهایی برای شهروندان آغاز می‌شود.

  رئیس اداره صمت با تاکید بر لزوم پیگیری در جهت رفع این معظل از سوی اتاق اصناف، شهرداری و اداره صنعت، معدن و تجارت و همچنین تشکیل یک کارگروه یا کمیسیون برای ارائه راهکارهای کاربردی حتی با مدیریت فرمانداری؛ گفت: می توان فعالیت‌های منجر به تداخل صنفی را به بن بست بکشاند یا حداقل آن را با چالش روبرو سازد تا در گام های بعدی واحدهای صنفی را قانون مدار نماید.

  فلاح از تذکر و اخطار به واحدهای صنفی متخلف به عنوان اقدامات اداره صمت در راستای مبارزه با تداخل صنفی نام برد و گفت: موارد قانونی تخلف در موضوع تداخل صنفی ابلاغ شده است؛ هرچند این تداخل صنفی مشکلاتی را برای شهر و شهروندان هم به وجود اورده و ما در برابر این قسمت از مسئله مسئولیت و اختیارات قانونی لازم را داریم و با متخلفان به شدت برخورد کرده و خواهیم کرد.
  وی با بیان اینکه واحدهای صنفی بعد از ابلاغ تذکر و اخطاریه کتبی مشمول جریمه‌های نقدی هم شده‌اند؛ اظهار داشت: این آمادگی وجود دارد که به واحدهای صنفی با چند رسته صنفی شغلی پروانه فعالیت دیگری هم داده شود تا حداقل امکان نظارت و بازرسی مستمر را برای بازرسان ما فراهم آورد.

  ۱۵۰۰ واحد صنفی در قالب ۸ اتحادیه با حدود ۳۰۰ رسته صنفی و شغلی در شهرستان اشکذر فعالیت می کنند که ساماندهی فعالیت‌های این واحدهای صنفی با حفظ مرزهای بین رسته‌ای جزو برنامه های اتاق اصناف است.

  «فلاح» با اشاره به اینکه با تدارک کارگروه های مشترک، ارائه کالا یا خدمات خاص را با تصویب ضوابط مربوط به هر رسته صنفی مشخص شده و به یک اتحادیه واگذار نکردیم؛ گفت: پیگیری‌های جدی در سال جاری با متخلفان تداخل صنفی و تحمیل جریمه‌های نقدی توانسته به عنوان نیروی بازدارنده عمل نماید.

  وی نمونه‌های بارز تداخل صنفی در سطح این شهرستان را فروش قهوه آماده توسط خواربار فروشی‌های کنار جاده، فروش چاقو و رب انار و آب غوره توسط واحدهای قصابی، فروش میوه توسط خواربار فروش‌ها، فروش لوازم یدکی توسط تعمیرکاران و فروش برنج توسط صنف قصاب عنوان کرد و تاکید کرد: از ابتدای سالجاری با جدیت با این واحدهای صنفی برخورد شده است.
  وی در پایان تصریح کرد: با توجه به تشکیل پرونده‌های مختلف با بند تخلف تداخل صنفی و همکاری تعزیرات حکومتی یزد مطمیناً می‌توانیم با سرعت بیشتری شاهد ساماندهی مشاغل صنفی و جلوگیری از تداخل های صنفی باشیم.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/hz3ky

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *