برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان روستاهای بخش خضرآباد آغاز شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان اشکذر گفت:کشاورزان روستا‌های مختلف بخش خضرآباد از سطح دو هکتار از باغات خود که به کاشت گیاه دارویی گل گاوزبان اختصاص داده اند پیش بینی می شود به ازای هر هکتار سیصد کیلو کرم گیاه دارویی تازه برداشت کنند.

جعفری کافی آباد همچنین گفت: برداشت گیاه دارویی گل گاوزبان در بخش خضرآباد از اوایل اردیبهشت ماه آغاز و به مدت دو ماه ادامه دارد.

شایان ذکر است؛ گل‌ گاوزبان گیاهی دارویی و خوراکی است که دم‌نوش آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله درمان سرماخوردگی، برونشیت، سرفه، التهاب و ورم کلیه‌ها و سرخک مفید است.

گل گاو زبان همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی نظیر سدیم و به ویژه پتاسیم است.

بر این اساس؛ مقدار پتاسیم دم کرده گل گاوزبان به پانصدوبیست میلی گرم در لیتر می رسد.

همچنین گل گاو زبان به عنوان مدر، مسکن و معرق بوده و در درمان روماتیسم، بیماری های قلبی، بیماری های مغزی، افسردگی، سرماخوردگی، سرفه و جلو گیری از التهاب و سوزش کلیه و مجاری ادرار استفاده می شود.

جویدن برگ تازه این گیاه در درمان جوش های چرکی دهان مؤثر بوده و دم کرده آن برای تنگی نفس مفید و استفاده زنبور های عسل در جوار باغات این گیاه دارویی موجب مرغوبیت عسل تولیدی در این مناطق نیز می شود،

گل گاوزبان گیاهی علفی و یک ساله است که ارتفاع ساقه آن تا شصت سانتی‌متر می رسد که ساقه آن شیاردار و خاردار و برگ‌های آن ساده و مخملی و پوشیده از تارهای خشن است که هنگام چیدن گیاه، گزیدگی ملایمی در دست‌ها احساس می‌شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/4Q8xq