• کد خبر: 24546
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: جمعه 25 مرداد 1392 - 07:10
  اشکذر و روستاهای مجاور که هم اکنون بیش از 70 هکتار تاکستان دارند / به یمن باران بهاری امسال عملکرد انگور اشکذر امسال به 8 تن در هکتار می رسد.

  انگور میوه ای بهشتی است که شامل ویتامین های آ،ب و ث می باشد ؛هم چنین دارای املاح منیزیم ،آهن ،فسفر،پتاسیم وکلسیم است. درمان یبوست ،کم خونی ،رماتیسم وپیشگیری از سرطان از خواص این میوه است و جالب این که انگور هم لاغر کننده است و هم چاق کننده ،چرا که اگر از صبح زود تا ظهر به تنهایی صرف شود وزن را کم و اگر همراه با غذا خورده شود وزن را زیاد می کند .

  اشکذر و روستاهای مجاور که هم اکنون بیش از ۷۰ هکتار تاکستان دارند ، از قدیم در تولید این میوه ی مغزی،جایگاه ویژه ای داشته بطوری که انگورهای خوشه بلند، دانه درشت، آبدار و خوش رنگ اشکذر شهره ی خاص و عام بوده ؛ به قول آقای خسروی آنقدر انگورهای اشکذر بخصوص منطقه ی چرخاب بزرگ بوده که برای پیشگیری از چشم زخم آنها را با کارد نصف می کردند.

  به گفته ی سید عباس علوی نسب از کشاورزان نمونه ی شهرستان، اصلا ریشه ی اشکذر که البته در اصل اشکزر بوده بخاطر وجود همین میوه است که مانند زر ارزشمند و مانند اشک زلال و شفاف است.

  حاج بمانعلی سمیعی هم  که توی تاکستانش در چرخاب مشغول کار بود، گفت : انگورهای اشکذر به میدان نمی کشد همین جا توی تاکستان همه اش فروش می رود .

  به یمن باران بهاری امسال عملکرد انگور اشکذر امسال به ۸ تن در هکتار می رسد یعنی یک تن بیشتر از سال های گذشته ؛ گرچه گرمای هوای امسال طاقت هرگیاهی را طاق می کند اما زر اشکذر به قوت زمین زرخیز چرخاب ، پنجه در پنجه آفتاب می اندازد و می بالد.

   جهاد کشاورزی شهرستان نیز در سال های اخیر برای افزایش برداشت انگور تلاش زیادی کرده از جمله :نظارت برتهیه ،مصرف و توزیع کودهای شیمیایی،سموم دفع آفات نباتی و کنترل علف های هرز باغات؛

  ارقام انگوراشکذر شامل عسگری ، مره ، سیاه ، سمرقندی و کمری ست که علاوه بر مصرف داخلی به مرکز استان واستان ها و شهرستان های مجاور صادر می گردد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/8VvE5

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *