• کد خبر: 40114
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 - 12:00
  نمایندگان مردم استان یزد در مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری مهمترین دغدغه و مشکل استان را آب بیان کردند و توجه مسوولان به رفع این مشکل مهم را خواستار شدند.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ایرنا، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در نشست که معاون اول رییس جمهوری نیز حضور داشت، آب را مشکل اصلی استان بیان کرد و گفت: این مشکل، راه را بر توسعه استان بسته و بسیاری از سرمایه گذاران به خاطر مشکل آب نمی توانند سرمایه گذاری کنند.

  محمدصالح جوکار افزود: مردم این خطه اکنون حتی برای آب آشامیدنی نیز دچار مشکل هستند و در رنج بسر می برند.

  وی اظهار کرد: خط دوم انتقال آب چند سال است مصوب شده اما فقط 50 کیلومتر از آن کار شده که بسیار کم است و بودجه های دولتی جوابگوی این طرح نیست زیرا می دانیم که جیب دولت نیز خالی است و 23 هزار میلیارد ریال نیز رقمی نیست که به راحتی بتوان آن را تامین کرد.

  این نماینده مجلس پیشنهاد کرد: کار را به خود استان واگذار و در عوض یک آنومالی آهن را به موسسه کوثر که مسوول و متولی تامین هزینه خط دوم انتقال آب است واگذار کنید تا با منافع استخراج معدن، هزینه خط انتقال آب تامین شود.

  جوکار تصریح کرد: اگر این اقدام صورت گیرد، ظرف شش سال آبرسانی به استان یزد صورت خواهد گرفت و گرنه با این بودجه های قطره چکانی، آب این سال ها به یزد نخواهد رسید.

  جوکار در ادامه با بیان اینکه صنعت نساجی استان نیاز به نوسازی دارد گفت: این صنعت با چالش های جدی در مقابل وارادات و قاچاق کالا از مبادی غیر رسمی و رسمی روبرو است که نیاز به حمایت جدی دولت دارند.

  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس تصریح کرد: دولت باید با در نظر گرفتن تسهیلات و مزایا سرمایه گذاران را به مناطق محروم سوق دهد و با ایجاد رونق اقتصادی در این مناطق از مهاجرت های بی رویه و حاشیه نشینی جلوگیری شود.

  ***

  نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست، آب را اصلی ترین مشکل استان یزد خواند و گفت: حواله کردن مسئله آب به خودیاری مردم، غیرمسئولانه است.

  محمدرضا تابش با بیان اینکه تامین آب شرب و بهداشتی از وظایف اصلی دولت است اظهار کرد: از دولت استدعا دارم طرحهای مطالعه شده و کارشناسی شده در زمینه تامین آب استان را مورد بررسی قرار دهد و طرح قطعی برای انتقال آب در دستور کار قرار گیرد.

  وی افزود: اگر دولت در این زمینه به طور جدی وارد عمل شود انتقال آب به استان ظرف چند سال آینده محقق می شود.

  وی اظهار کرد: برای کشت های گلخانه ای هم انتقال آب از خزر و خلیج فارس باید مورد توجه جدی قرار گیرد .

  تابش، آبگردانی را راهکار خوبی برای کم آبی استان بیان کرد و افزود: معادن جزو انفال هستند و اینکه دولت پروانه بهره برداری گیرد و بخش قابل توجهی از منافع این معادن سهم دولت باشد و مردم مناطق دارای معدن از آن بهره چندانی نبرند غیرمنصفانه است.

  نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیتهای موجود در استان را باید شناسایی و شکوفا کنیم تا رفاه و آسایش را به مردم به ارمغان بیاوریم.

  وی اضافه کرد: توقع مردم و مسوولان استان این نیست که به استان یزد پول و بودجه بدهید بلکه توقع داریم دولت با اختبارات وسیعی که دارد، مصوبات گره گشا و کارگشا برای استان داشته باشد.

  تابش اضافه کرد: یزد، کانون ثبات و پایداری در دل کویر و تبلور تمدن و فرهنگ اسلامی است به همین دلیل باید از این فرهنگ و تمدن حفاظت کنیم.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/87kEF

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *