• کد خبر: 21733
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 10:54
  جوكار:
  نماينده مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي مهمترين دغدغه‌هاي استان يزد را آب، محيط زيست، اشتغال و عدم توازن امكانات و سرمايه‌ها برشمرد

  به گزارش ايسنا، “محمدصالح جوكار” امروز در نشست هم‌انديشي با اصحاب رسانه كه در سالن كنفرانس پارك علم و فناوري يزد برگزار شد، مهمترين دغدغه‌ي استان را مسئله آب خواند و گفت: هم‌اكنون بسياري از سرمايه‌گذاري‌هاي استان معطل اين موضوع مانده است و اگر مسئله اب حل نشود، قطعاً بخش صنعتي استان دچار بن بست خواهد شد.

  وی بر لزوم تامین منابع آبی پایدار برای استان يزد تاكيد کرد و گفت: چالشی که سال گذشته برای تامین آب استان ایجاد شد پس از پانزده روز وقفه در انتقال آب به استان برطرف شد اما هنوز هم نمی‌توانیم از برقراري امنیت پایدار در زمینه تامین آب استان سخن گفت.

  جوكار اضافه كرد: البته چالش سال گذشته سبب شد تا افکار عمومی و مسئولان متوجه شوند که یزد از كم آبی به شدت رنج می‌برد و نتبجه کار به نفع استان بود و مصوبات خوبی را نيز براي داشت.

  وی در رابطه با انتقال آب به استان از خليج‌فارس، اعلام كرد: خوشبختانه تامین اعتبار انتقال اين پروژه در بودجه سال جاری ديده شده است و امسال کلنگ خواهد خورد.

  وی در مورد مصوبه خط دوم انتقال آب به استان نیز اظهار كرد: با توجه به چالش‌ها و حساسیت‌هاي پيش آمده، استان یزد باید منابع تامين آب‌ و نقشه خطوط را تغییر دهد و احداث خط موازی با خط اول به صلاح نیست.

  نماينده مردم يزد در مجلس نهم مسئله در بخش ديگري از سخنانش مسئله محيط ‌زيست استان را يكي ديگر از دغدغه‌هاي مسئولان استان خواند و گفت: متاسفانه بخش عمده‌اي از صنايع استان كه غالباً آلاينده نيز هستند در محدوده‌ي شهرهاي استان بويژه شهرهاي واقع شده در كريدور اردكان تا مهريز قرار گرفته‌اند.

  وي اذعان كرد: متاسفانه در گذشته به فكر آينده خود نبوده‌ايم و مداوم مجوز احداث واحدهاي صنعتي در اين مناطق صادر مي‌شده است. البته عوايدي نيز براي شهرهاي حاشيه‌ي اين واحدها وجود داشته است ولي هم‌اكنون مسئله آلودگي‌هاي زيست محيطي اين صنايع مطرح است.

  وي گفت: يك بخش از بروز اين مشكل نيز به عدم نظارت لازم بر موضوع محيط زيست و عدم انجام تعهدات توسط صنايع نيز باز مي‌گردد.

  وي با اشاره به نرخ پايين بيكاري استان در مقايسه با ساير استان‌هاي كشور و احتمال هميشگي نبودن اين موضوع در آينده، موضوع اشتغال را ديگر دغدغه‌ي استان بيان كرد و گفت: بايد به دنبال صنايعي همسان و سازگار با بافت يزد باشيم.

  وي همچنين عدم توزيع مناسب امكانات و سرمايه‌ها در مناطق مختلف استان را نيز يك مشكل قابل توجه در استان دانست و ابراز كرد: متاسفانه هنوز هم بخش‌هايي از استان از سرمايه‌گذاري‌هاي لازم براي توسعه به دليل بي‌بهره بودن از زيرساخت‌هاي مورد نياز محروم‌اند كه دولت بايد اين زيرساخت‌ها را مهيا كند تا شاهد رشد متوازن در استان باشيم والا در آينده با مشكل مهاجرت و عدم توازن جمعيت نيز مواجه خواهيم شد.

  رييس مجمع نمايندگان استان يزد در بخش ديگري از سخنانش در خصوص تغييرات حوزه‌هاي انتخاباتي استان، خاطرنشان كرد: موضوع اضافه شدن يك نماينده به تعداد نمايندگان استان هر چند در مجلس هشتم مطرح شد ولي با كم شدن نماينده شهرستان منتزع شده‌ي طبس از جمع نمايندگان استان، قطعاً در مجلس نهم اجرايي خواهد شد و موضوع تغيير حوزه‌هاي انتخاباتي استان براساس پراكنش جمعيتي و مساحتي حوزه‌ها در دستور كار است كه آن نيز مطمئناً اجرا خواهد شد.

  وي ضمن ياد و خاطره نماينده فقيد شهرستان تفت و ميبد، حجت الاسلام و المسلمين يحيي‌زاده، از وي به عنوان انساني ساده‌‌زيست، غم‌خوار مردم و همراهي خوب ياد كرد و گفت: هم‌اكنون شهرستان‌هاي نفت و ميبد فاقد نماينده هستند و امكان برگزاري انتخابات ميان‌دوره‌اي مجلس همزمان با انتخابات خردادماه وجود نداشت ولي عملاً حق استان يزد با سه نماينده‌ي كنوني اداء نمي‌شود، به دنبال اصلاحيه‌ در قانون با ارائه طرح دو فوريتي مبني بر برگزاري انتخابات ميان‌دوره‌اي در حوزه‌هايي كه بيش از دو سال از مدت نمايندگي ‌آنها باقي مانده، هستيم.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنين با بيان اين كه برگزاری انتخابات پرشور با حضور حداکثری مردم زمینه اقتدار و عزت نظام اسلامی را به دنبال خواهد داشت، تاكيد كرد: انتخابات پیش رو با توجه به شرایط منطقه و جهان و تلاش آمریکا برای تغییر توازن منطقه‌ از اهمیت فراوانی برخوردار است.

  وي افزود: آمریکا و متحدان آن درصددند تا توازن قدرت را در منطقه تغییر دهند، بنابراین بر روی سوریه و عراق متمرکز شده‌اند و به طور قطع اگر در سوریه موفق شوند، گزینه بعدی آنان عراق خواهد بود.

  جوكار در پايان با اشاره به توطئه دشمنان برای انتخابات پیش رو، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در خلق حماسه سیاسی بر عهده دارند.

  گفتني است؛ در ادامه‌ي اين نشست اصحاب رسانه با اين نماينده مجلس درخصوص مسائل و مشكلات استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/A5VeW

 • Telegram
 • برچسب‌ها:
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *